City of Markham Pan Am Centre - Site License 
   MAC Winter  Invitational January 12-15,2017 - 1/12/2017 to 1/15/2017    
                           Last Completed Event                            
 
 Event 54  Boys 13 Year Olds 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Burton, Russell        13 GMAC              2:21.79    2:19.23   20  
                 32.43      1:08.37 (35.94)
        1:44.64 (36.27)     2:19.23 (34.59)
  2 Park, Kevin            13 Crest Swimming    2:23.85    2:19.73   19  
                 32.96      1:08.81 (35.85)
      2:19.73 (1:10.92)                    
  3 Qu, Daniel             13 MAC               2:29.06    2:21.77   18  
                 32.47      1:07.89 (35.42)
        1:44.79 (36.90)     2:21.77 (36.98)
  4 MacPherson, Gregor     13 CSL               2:30.89    2:28.90   17  
                 34.93      1:12.57 (37.64)
        1:51.15 (38.58)     2:28.90 (37.75)
  5 Beckstead-Holman, Mar  13 GMAC              2:31.84    2:30.43   16  
                 34.67      1:12.47 (37.80)
        1:51.42 (38.95)     2:30.43 (39.01)
  6 McDonald, Thomas       13 GMAC              2:35.47    2:30.55   15  
                 35.91      1:14.34 (38.43)
        1:52.97 (38.63)     2:30.55 (37.58)
  7 Beckstead-Holman, Wil  13 GMAC              2:33.63    2:31.70   14  
                 35.65      1:14.22 (38.57)
        1:53.26 (39.04)     2:31.70 (38.44)
  8 Séguin, Xavier         13 Pointe-Claire Sw  2:35.23    2:33.53   13  
                 36.19      1:14.80 (38.61)
        1:54.55 (39.75)     2:33.53 (38.98)
  9 McFadden, Connor       13 Chatham           2:36.64    2:35.80   12  
                 36.32      1:15.95 (39.63)
        1:56.90 (40.95)     2:35.80 (38.90)
 10 Tichy, Reid            13 VAC               2:37.39    2:38.34   11  
                 36.69      1:16.94 (40.25)
        1:57.91 (40.97)     2:38.34 (40.43)
 
                            === B - Final ===                            
 
 11 Campbell, Colin        13 GMAC              2:40.08    2:34.24   10  
                 35.82      1:14.93 (39.11)
        1:55.23 (40.30)     2:34.24 (39.01)
 12 Vragovic, Viktor       13 PICK              2:40.78    2:38.72    9  
                                1:17.34 ( )
      2:38.72 (1:21.38)                    
 13 Gunn, Anthony          13 GMAC              2:44.85    2:39.54    8  
                 37.29      1:18.31 (41.02)
        1:59.21 (40.90)     2:39.54 (40.33)
 14 Jensen, Alexander      13 GMAC              2:45.25    2:43.53    7  
                 39.23      1:21.72 (42.49)
        2:04.04 (42.32)     2:43.53 (39.49)
 15 Polewski, Cole         13 WAC               2:51.09    2:45.17    6  
                 38.72      1:21.22 (42.50)
        2:03.58 (42.36)     2:45.17 (41.59)
 16 Kilger, Kaden          13 CSL               2:52.54    2:45.64    5  
                 38.81      1:21.73 (42.92)
        2:04.26 (42.53)     2:45.64 (41.38)
 17 Hagarty, Eamon         13 GMAC              2:41.67    2:45.82    4  
                 39.14      1:22.18 (43.04)
        2:05.56 (43.38)     2:45.82 (40.26)
 18 McMullen, Liam         13 Crest Swimming    2:45.23    2:48.75    3  
                 40.12      1:23.15 (43.03)
        2:06.92 (43.77)     2:48.75 (41.83)
 19 Abbatangelo, Ethan     13 MAC               2:49.20    2:51.78    2  
                 41.37      1:26.61 (45.24)
        2:10.86 (44.25)     2:51.78 (40.92)
 -- Cui, Derrick           13 MAC               2:52.40         NS  
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 21 Sanchez, Daniel        13 VAC               3:02.93             
               1:29.18    3:02.93 (1:33.75)
 -- Kuzak, Zachary         13 Pointe-Claire Sw      NS              
 -- Mills, Emmett          13 GCAC-ON               NS              
 
 Event 54  Boys 14 Year Olds 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Bernard, Graysen       14 TSC               2:13.92    2:07.30   20  
                 30.19      1:02.74 (32.55)
        1:35.35 (32.61)     2:07.30 (31.95)
  2 Oswald, Brendan A      14 WAC               2:20.55    2:15.41   19  
                 31.34      1:05.59 (34.25)
      2:15.41 (1:09.82)                    
  3 Bell, Tyler            14 Club Warriors     2:20.57    2:18.77   18  
                 33.84      1:09.26 (35.42)
        1:44.83 (35.57)     2:18.77 (33.94)
  4 Tran, David            14 Chatham           2:21.65    2:20.49   17  
                 32.18      1:07.76 (35.58)
        1:43.98 (36.22)     2:20.49 (36.51)
  5 Brown, Eric            14 Pointe-Claire Sw  2:26.26    2:24.66   16  
                 34.08      1:10.73 (36.65)
        1:47.89 (37.16)     2:24.66 (36.77)
  6 Toader, Anthony        14 PICK              2:26.87    2:25.84   15  
                 33.37      1:09.79 (36.42)
        1:47.74 (37.95)     2:25.84 (38.10)
  7 Cao, Felix             14 Club Warriors     2:26.52    2:26.08   14  
                 35.01      1:12.04 (37.03)
        1:48.99 (36.95)     2:26.08 (37.09)
  8 Celsi, Damian          14 TSC               2:28.35    2:26.66   13  
                 33.54      1:11.16 (37.62)
        1:49.59 (38.43)     2:26.66 (37.07)
  9 Robins, Philippe       14 Pointe-Claire Sw  2:23.33    2:26.81   12  
                 34.59      1:11.19 (36.60)
        1:49.20 (38.01)     2:26.81 (37.61)
 10 Florea, Christian      14 MSSAC             2:27.48    2:28.61   11  
                 35.18      1:12.73 (37.55)
        1:50.72 (37.99)     2:28.61 (37.89)
 
                            === B - Final ===                            
 
 11 Ortiz, Pablo M         14 COBRA             2:28.85    2:23.64   10  
                                1:09.15 ( )
      2:23.64 (1:14.49)                    
 12 Poulos, George         14 ESWIM             2:31.55    2:28.43    9  
                 34.57      1:12.27 (37.70)
        1:51.26 (38.99)     2:28.43 (37.17)
 13 Zhang, Byron           14 MSSAC             2:30.20    2:28.77    8  
                 34.64      1:12.82 (38.18)
        1:50.35 (37.53)     2:28.77 (38.42)
 14 Roy, Tyler             14 Pointe-Claire Sw  2:30.06    2:30.07    7  
                 35.33      1:13.29 (37.96)
        1:51.70 (38.41)     2:30.07 (38.37)
 15 Kramer, Oliver         14 VAC               2:30.58    2:30.39    6  
                 35.47      1:14.07 (38.60)
        1:52.91 (38.84)     2:30.39 (37.48)
 16 Langman, Kelton        14 Club Warriors     2:28.49    2:30.72    5  
                 35.38      1:13.86 (38.48)
        1:52.25 (38.39)     2:30.72 (38.47)
 17 Wheatcroft, Thomas     14 TSC               2:30.85    2:31.49    4  
                 35.42      1:14.08 (38.66)
        1:53.35 (39.27)     2:31.49 (38.14)
 18 Johnston, Andrew       14 BTSC              2:31.69    2:31.86    2.5
                 35.40      1:14.52 (39.12)
        1:53.53 (39.01)     2:31.86 (38.33)
 18 Eddington, Matt        14 Chatham           2:33.50    2:31.86    2.5
                 35.85      1:14.58 (38.73)
        1:54.85 (40.27)     2:31.86 (37.01)
 20 Baker, Trenton         14 WAC               2:34.65    2:32.17    1  
                 35.10      1:13.86 (38.76)
        1:53.65 (39.79)     2:32.17 (38.52)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  7 Fox, Chris             14 COBRA             2:26.29             
               1:12.66    2:26.29 (1:13.63)
 16 Groisman, Jonathan     14 VAC               2:30.44             
               1:14.25    2:30.44 (1:16.19)
 22 Liu, Stephen           14 Ducks             2:33.62             
               1:16.89    2:33.62 (1:16.73)
 24 Walker, Tristan        14 COBRA             2:34.88             
               1:15.77    2:34.88 (1:19.11)
 25 Kay, Evan              14 NYAC              2:35.33             
               1:16.66    2:35.33 (1:18.67)
 26 Stever, Aidan          14 NORAC             2:36.23             
               1:16.53    2:36.23 (1:19.70)
 27 Park, Fergus           14 Club Warriors     2:36.27             
               1:16.17    2:36.27 (1:20.10)
 28 McKay, Caleb           14 Pointe-Claire Sw  2:36.96             
               1:17.17    2:36.96 (1:19.79)
 29 Tatic, Malcolm A       14 WAC               2:37.85             
               1:18.10    2:37.85 (1:19.75)
 30 Omielan, Eric          14 Pointe-Claire Sw  2:39.15             
               1:17.54    2:39.15 (1:21.61)
 31 Kralj, Adam            14 MSSAC             2:39.72             
               1:17.86    2:39.72 (1:21.86)
 32 Janvier, Hugo          14 Pointe-Claire Sw  2:40.38             
               1:16.45    2:40.38 (1:23.93)
 33 Loong, Jacob           14 MAC               2:40.47             
               1:19.02    2:40.47 (1:21.45)
 34 Gilbert, Andrew        14 MAC               2:41.10             
               1:20.05    2:41.10 (1:21.05)
 35 Tang, Nicholas         14 GCAC-ON           2:41.41             
               1:19.09    2:41.41 (1:22.32)
 36 Gilbart, Logan         14 BTSC              2:41.48             
               1:19.91    2:41.48 (1:21.57)
 37 Biggar, Jack           14 SR                2:42.37             
               1:17.80    2:42.37 (1:24.57)
 38 Campbell, Kevin        14 MSSAC             2:44.82             
               1:20.75    2:44.82 (1:24.07)
 39 Draghici, Stefan       14 PICK              2:45.79             
               1:20.24    2:45.79 (1:25.55)
 40 Mailloux, Jackson      14 Pointe-Claire Sw  2:48.71             
               1:23.56    2:48.71 (1:25.15)
 41 Tran, Logan            14 MAC               2:51.62             
               1:25.03    2:51.62 (1:26.59)
 -- Girard, Vincent        14 Pointe-Claire Sw      DQ              
               1:17.90         DQ (1:20.88)
 -- Irsik, Norbi           14 NYAC                  NS              
 -- Bird, Liam             14 MSSAC                 NS              
 -- Loureiro-Kent, Samuel  14 TRENT                 NS              
 
 Event 54  Boys 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Kay, Philip            17 NYAC              2:11.34    2:09.23   20  
                 31.19      1:04.39 (33.20)
      2:09.23 (1:04.84)                    
  2 Stokes, Richie         16 ESWIM             2:15.98    2:10.35   19  
                 31.61      1:04.75 (33.14)
        1:38.31 (33.56)     2:10.35 (32.04)
  3 Gagne, Collyn          16 OAK               2:10.91    2:10.74   18  
                 31.51      1:05.05 (33.54)
        1:38.23 (33.18)     2:10.74 (32.51)
  4 Levytskyy, Max         16 ESWIM             2:19.24    2:16.70   17  
                 31.86      1:06.59 (34.73)
        1:41.35 (34.76)     2:16.70 (35.35)
  5 Bracho, Canek          15 Club Warriors     2:20.51    2:17.86   16  
                 33.16      1:09.23 (36.07)
        1:43.01 (33.78)     2:17.86 (34.85)
  6 Antifaoff, Micheal     16 OAK               2:20.56    2:18.37   15  
                 33.04      1:07.99 (34.95)
        1:43.31 (35.32)     2:18.37 (35.06)
  7 Jensen, Ryan           17 GMAC              2:20.85    2:20.74   14  
                 32.49      1:08.73 (36.24)
        1:44.92 (36.19)     2:20.74 (35.82)
  8 Anderchek, William     15 OAK               2:20.96    2:22.00   13  
                 33.53      1:08.90 (35.37)
        1:45.75 (36.85)     2:22.00 (36.25)
  9 Steele, James          16 GMAC              2:21.02    2:22.28   12  
                 32.27      1:08.33 (36.06)
        1:45.70 (37.37)     2:22.28 (36.58)
 10 Yang, Ray              16 ESWIM             2:19.81    2:25.10   11  
                 33.09      1:09.66 (36.57)
        1:47.63 (37.97)     2:25.10 (37.47)
 
                            === B - Final ===                            
 
 11 Anton, Colby           15 Club Warriors     2:21.49    2:18.98   10  
                                1:08.30 ( )
      2:18.98 (1:10.68)                    
 12 McCole, James          17 Crest Swimming    2:21.41    2:20.58    9  
                 32.42      1:08.46 (36.04)
        1:44.87 (36.41)     2:20.58 (35.71)
 13 Malcolm, Hal           16 OAK               2:22.85    2:21.18    8  
                 33.15      1:08.89 (35.74)
        1:45.39 (36.50)     2:21.18 (35.79)
 14 Mitchell, Hayden R     16 WAC               2:23.88    2:22.68    7  
                 33.81      1:09.93 (36.12)
        1:46.31 (36.38)     2:22.68 (36.37)
 15 Martin, Matthew        15 NYAC              2:22.47    2:23.85    6  
                 33.00      1:09.30 (36.30)
        1:46.18 (36.88)     2:23.85 (37.67)
 16 Harrison, Ethan        17 AAC               2:23.31    2:24.99    5  
                 33.27      1:10.05 (36.78)
        1:47.09 (37.04)     2:24.99 (37.90)
 17 Beals, Andrew          17 COBRA             2:22.44    2:25.92    4  
                 32.24      1:08.10 (35.86)
        1:46.79 (38.69)     2:25.92 (39.13)
 -- Rogozynski, Noah       16 COBRA             2:25.82         DQ  
                 34.45      1:12.84 (38.39)
        1:51.65 (38.81)          DQ (38.13)
 -- Bailey, Michael        15 NYAC              2:26.83         NS  
 -- Harris, Logan          15 TSC               2:24.37         NS  
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  8 Kennedy, Julian        15 NYAC              2:20.75             
               1:09.35    2:20.75 (1:11.40)
 10 Kuntz, Samuel          17 Gryphons          2:20.96             
               1:06.86    2:20.96 (1:14.10)
 13 Beals, Connor          17 COBRA             2:21.40             
               1:08.76    2:21.40 (1:12.64)
 16 Smith, Everett         15 NEOR              2:21.98             
               1:08.54    2:21.98 (1:13.44)
 21 Haasler, Adrian        17 OAK               2:23.53             
               1:10.92    2:23.53 (1:12.61)
 24 Kischitzky, Shai       17 VAC               2:24.94             
               1:07.91    2:24.94 (1:17.03)
 25 Cameron, Benjamin      15 Club Warriors     2:25.18             
               1:13.05    2:25.18 (1:12.13)
 26 Nyhof, Bar             15 COBRA             2:25.19             
               1:12.21    2:25.19 (1:12.98)
 27 Brenken, David         17 NYAC              2:25.25             
               1:10.51    2:25.25 (1:14.74)
 29 Eley, Andrew           15 BTSC              2:26.41             
               1:10.72    2:26.41 (1:15.69)
 31 Johnson, Taggert       15 TRENT             2:27.58             
               1:11.54    2:27.58 (1:16.04)
 32 McCabe, Cameron        18 MSSAC             2:27.60             
               1:10.57    2:27.60 (1:17.03)
 33 Urdanivia, Mathias     15 NYAC              2:27.82             
               1:12.77    2:27.82 (1:15.05)
 34 Malesich, Aidan        15 PICK              2:27.87             
               1:09.99    2:27.87 (1:17.88)
 35 Pesevski, Filip        17 MSSAC             2:28.35             
               1:13.69    2:28.35 (1:14.66)
 36 Wingfelder, Teague     15 LSC               2:29.57             
               1:13.15    2:29.57 (1:16.42)
 37 Daley, Ethan           15 NYAC              2:29.82             
               1:12.22    2:29.82 (1:17.60)
 38 Adamson, Zachary M     16 Bolts             2:29.99             
               1:12.26    2:29.99 (1:17.73)
 39 McLeod, Lorne          15 Pointe-Claire Sw  2:30.06             
               1:12.76    2:30.06 (1:17.30)
 40 Sosa Miranda, Fabian   16 ESWIM             2:30.13             
               1:14.65    2:30.13 (1:15.48)
 41 Sedore, Jordan         15 COBRA             2:30.19             
               1:12.54    2:30.19 (1:17.65)
 42 Eddis, Max W           16 TSC               2:30.26             
               1:13.92    2:30.26 (1:16.34)
 43 Markos, Daniel         16 MAC               2:30.87             
               1:14.32    2:30.87 (1:16.55)
 44 Whitby, Manning        15 TSC               2:30.90             
               1:13.45    2:30.90 (1:17.45)
 45 Pang, Bill Y           16 MSSAC             2:32.24             
               1:15.33    2:32.24 (1:16.91)
 46 Offman, Eli            16 TSC               2:32.42             
               1:13.82    2:32.42 (1:18.60)
 47 Molella, Jacob         15 COBRA             2:32.92             
               1:13.00    2:32.92 (1:19.92)
 47 Jones, Ryland          16 TSC               2:32.92             
               1:14.85    2:32.92 (1:18.07)
 49 Budau, Andrew          17 NEOR              2:33.04             
               1:13.91    2:33.04 (1:19.13)
 50 Bayley, Adam H         15 Crest Swimming    2:33.78             
               1:14.80    2:33.78 (1:18.98)
 51 Walt, Chad             16 VAC               2:34.02             
               1:15.22    2:34.02 (1:18.80)
 52 McLelland, Christophe  17 Ducks             2:35.98             
               1:16.41    2:35.98 (1:19.57)
 53 Juric, Patrick         16 VAC               2:37.42             
               1:16.90    2:37.42 (1:20.52)
 54 Dey, Dittam            17 TSC               2:38.35             
               1:15.38    2:38.35 (1:22.97)
 55 Walker, Aidan          15 MAC               2:39.23             
               1:17.08    2:39.23 (1:22.15)
 56 Van Riet Paap, Owen    15 GMAC              2:39.79             
               1:13.80    2:39.79 (1:25.99)
 57 Chiang, Leo Y          15 MAC               2:41.35             
               1:19.22    2:41.35 (1:22.13)
 58 Gumbs, Austin D        16 Crest Swimming    2:41.49             
               1:19.82    2:41.49 (1:21.67)
 59 Bello, Anthony         15 VAC               2:43.11             
               1:18.86    2:43.11 (1:24.25)
 60 Daley, Eric            15 TRENT             2:45.25             
               1:19.70    2:45.25 (1:25.55)
 61 Konrad, Jaxon          15 GMAC              2:45.34             
               1:21.14    2:45.34 (1:24.20)
 62 La, Richard            15 MAC               2:46.45             
               1:18.50    2:46.45 (1:27.95)
 -- Corazza, Luca          16 NYAC                  NS              
 -- Brown, Taila           16 NYAC                  NS              
 -- McWilliams, Carter     17 Ducks                 NS              
 
                 Combined Team Scores - Through Event 54                 
 
  1. Markham Aquatic Club           4457.5   2. Barrie Trojan Swim Club          2655
  3. Windsor Aquatic Club           1966.5   4. Club Warriors                  1764.5
  5. Etobicoke Swimming             1743.5   6. Mississauga Swimming             1614
  7. North York Aquatic Club          1402   8. Guelph Marlin Aq Club            1389
  9. Vancouver Pacific Swim Club      1371  10. Crescent Town Swim Club          1184
 11. Ducks Swimming                 1149.5  12. Toronto Swim Club                1006
 13. Pointe-Claire Swim Club        1002.5  14. Sault Surge Aquatic Team        798.5
 15. Thunder Bay Thunderbolts          608  16. Vaughan Aquatic Club              577
 17. Oakville Aquatic Club             544  18. North Eastern Swimming            534
 19. Garden City Aquatic Club          527  20. Golden Horseshoe Aquatic Club   522.5
 21. Swimming Dragons                  497  22. Northumberland Aquatic Club     471.5
 23. Cobra Swim Club                   455  24. Ajax Aquatic Club                 449
 25. Chatham Y Pool Sharks           419.5  26. Cornwall Sea Lions                415
 27. Lakeshore Swim Club               341  28. Pickering Swim Club               214
 29. Sarnia Rapids                     152  30. Trent Swim Club                   133
 31. University of Guelph              132  32. Whitby Dolphins Swim Club          64
 33. Swim Apex Aquatic Club             58  34. Lindsay Lightningbolts SC          27
 35. University OF Toronto              20