City of Markham Pan Am Centre - Site License    1/15/2017 - 5:36 PM
MAC Winter  Invitational January 12-15,2017 - 1/12/2017 to 1/15/2017
 
 Event 54  Boys 13 Year Olds 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Burton, Russell        13 GMAC              2:17.40    2:21.79  
               1:10.60    2:21.79 (1:11.19)
  2 Park, Kevin            13 Crest Swimming    2:21.08    2:23.85  
               1:12.19    2:23.85 (1:11.66)
  3 Qu, Daniel             13 MAC               2:20.88    2:29.06  
               1:13.99    2:29.06 (1:15.07)
  4 MacPherson, Gregor     13 CSL               2:28.36    2:30.89  
               1:13.46    2:30.89 (1:17.43)
  5 Beckstead-Holman, Mar  13 GMAC              2:27.51    2:31.84  
               1:13.87    2:31.84 (1:17.97)
  6 Beckstead-Holman, Wil  13 GMAC              2:29.73    2:33.63  
               1:15.90    2:33.63 (1:17.73)
  7 Séguin, Xavier         13 Pointe-Claire Sw  2:34.85    2:35.23  
               1:16.59    2:35.23 (1:18.64)
  8 McDonald, Thomas       13 GMAC              2:32.45    2:35.47  
               1:16.48    2:35.47 (1:18.99)
  9 McFadden, Connor       13 Chatham           2:28.91    2:36.64  
               1:17.01    2:36.64 (1:19.63)
 10 Tichy, Reid            13 VAC               2:34.94    2:37.39  
               1:16.94    2:37.39 (1:20.45)
 -----------------------------------------------------------------
 11 Campbell, Colin        13 GMAC              2:36.30    2:40.08  
               1:19.09    2:40.08 (1:20.99)
 12 Vragovic, Viktor       13 PICK              2:38.26    2:40.78  
               1:18.17    2:40.78 (1:22.61)
 13 Hagarty, Eamon         13 GMAC              2:37.32    2:41.67  
               1:20.55    2:41.67 (1:21.12)
 14 Gunn, Anthony          13 GMAC              2:38.88    2:44.85  
               1:21.00    2:44.85 (1:23.85)
 15 McMullen, Liam         13 Crest Swimming    2:43.73    2:45.23  
 16 Jensen, Alexander      13 GMAC              2:45.33    2:45.25  
               1:22.32    2:45.25 (1:22.93)
 17 Abbatangelo, Ethan     13 MAC               2:45.12    2:49.20  
               1:24.82    2:49.20 (1:24.38)
 18 Polewski, Cole         13 WAC               2:50.25    2:51.09  
               1:23.89    2:51.09 (1:27.20)
 19 Cui, Derrick           13 MAC               2:46.53    2:52.40  
               1:25.10    2:52.40 (1:27.30)
 20 Kilger, Kaden          13 CSL               2:39.74    2:52.54  
               1:25.41    2:52.54 (1:27.13)
 -----------------------------------------------------------------
 21 Sanchez, Daniel        13 VAC               2:47.27    3:02.93  
               1:29.18    3:02.93 (1:33.75)
 -- Kuzak, Zachary         13 Pointe-Claire Sw  2:33.17         NS  
 -- Mills, Emmett          13 GCAC-ON           2:41.34         NS  
 
 Event 54  Boys 14 Year Olds 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Bernard, Graysen       14 TSC               2:09.61    2:13.92  
               1:07.28    2:13.92 (1:06.64)
  2 Oswald, Brendan A      14 WAC               2:16.79    2:20.55  
               1:11.36    2:20.55 (1:09.19)
  3 Bell, Tyler            14 Club Warriors     2:18.18    2:20.57  
               1:09.91    2:20.57 (1:10.66)
  4 Tran, David            14 Chatham           2:23.93    2:21.65  
               1:08.54    2:21.65 (1:13.11)
  5 Robins, Philippe       14 Pointe-Claire Sw  2:19.85    2:23.33  
               1:10.27    2:23.33 (1:13.06)
  6 Brown, Eric            14 Pointe-Claire Sw  2:26.96    2:26.26  
               1:12.12    2:26.26 (1:14.14)
  7 Fox, Chris             14 COBRA             2:18.03    2:26.29  
               1:12.66    2:26.29 (1:13.63)
  8 Cao, Felix             14 Club Warriors     2:22.86    2:26.52  
               1:12.05    2:26.52 (1:14.47)
  9 Toader, Anthony        14 PICK              2:25.62    2:26.87  
               1:11.03    2:26.87 (1:15.84)
 10 Florea, Christian      14 MSSAC             2:22.01    2:27.48  
               1:13.59    2:27.48 (1:13.89)
 -----------------------------------------------------------------
 11 Celsi, Damian          14 TSC               2:20.71    2:28.35  
               1:12.24    2:28.35 (1:16.11)
 12 Langman, Kelton        14 Club Warriors     2:29.63    2:28.49  
               1:12.11    2:28.49 (1:16.38)
 13 Ortiz, Pablo M         14 COBRA             2:24.37    2:28.85  
               1:12.08    2:28.85 (1:16.77)
 14 Roy, Tyler             14 Pointe-Claire Sw  2:36.80    2:30.06  
               1:12.99    2:30.06 (1:17.07)
 15 Zhang, Byron           14 MSSAC             2:25.93    2:30.20  
               1:13.46    2:30.20 (1:16.74)
 16 Groisman, Jonathan     14 VAC               2:28.51    2:30.44  
               1:14.25    2:30.44 (1:16.19)
 17 Kramer, Oliver         14 VAC               2:26.03    2:30.58  
               1:12.74    2:30.58 (1:17.84)
 18 Wheatcroft, Thomas     14 TSC               2:31.19    2:30.85  
               1:14.30    2:30.85 (1:16.55)
 19 Poulos, George         14 ESWIM             2:38.37    2:31.55  
               1:13.71    2:31.55 (1:17.84)
 20 Johnston, Andrew       14 BTSC              2:27.72    2:31.69  
               1:14.03    2:31.69 (1:17.66)
 -----------------------------------------------------------------
 21 Eddington, Matt        14 Chatham           2:28.75    2:33.50  
               1:15.53    2:33.50 (1:17.97)
 22 Liu, Stephen           14 Ducks             2:22.91    2:33.62  
               1:16.89    2:33.62 (1:16.73)
 -----------------------------------------------------------------
 23 Baker, Trenton         14 WAC               2:35.66    2:34.65  
               1:13.90    2:34.65 (1:20.75)
 24 Walker, Tristan        14 COBRA             2:24.03    2:34.88  
               1:15.77    2:34.88 (1:19.11)
 25 Kay, Evan              14 NYAC              2:31.79    2:35.33  
               1:16.66    2:35.33 (1:18.67)
 26 Stever, Aidan          14 NORAC             2:31.50    2:36.23  
               1:16.53    2:36.23 (1:19.70)
 27 Park, Fergus           14 Club Warriors     2:39.00    2:36.27  
               1:16.17    2:36.27 (1:20.10)
 28 McKay, Caleb           14 Pointe-Claire Sw  2:45.15    2:36.96  
               1:17.17    2:36.96 (1:19.79)
 29 Tatic, Malcolm A       14 WAC               2:38.26    2:37.85  
               1:18.10    2:37.85 (1:19.75)
 30 Omielan, Eric          14 Pointe-Claire Sw  2:45.90    2:39.15  
               1:17.54    2:39.15 (1:21.61)
 31 Kralj, Adam            14 MSSAC             2:29.10    2:39.72  
               1:17.86    2:39.72 (1:21.86)
 32 Janvier, Hugo          14 Pointe-Claire Sw  2:46.81    2:40.38  
               1:16.45    2:40.38 (1:23.93)
 33 Loong, Jacob           14 MAC               2:40.05    2:40.47  
               1:19.02    2:40.47 (1:21.45)
 34 Gilbert, Andrew        14 MAC               2:37.71    2:41.10  
               1:20.05    2:41.10 (1:21.05)
 35 Tang, Nicholas         14 GCAC-ON           2:39.49    2:41.41  
               1:19.09    2:41.41 (1:22.32)
 36 Gilbart, Logan         14 BTSC              2:45.92    2:41.48  
               1:19.91    2:41.48 (1:21.57)
 37 Biggar, Jack           14 SR                2:44.77    2:42.37  
               1:17.80    2:42.37 (1:24.57)
 38 Campbell, Kevin        14 MSSAC             2:40.64    2:44.82  
               1:20.75    2:44.82 (1:24.07)
 39 Draghici, Stefan       14 PICK              2:43.20    2:45.79  
               1:20.24    2:45.79 (1:25.55)
 40 Mailloux, Jackson      14 Pointe-Claire Sw  2:46.78    2:48.71  
               1:23.56    2:48.71 (1:25.15)
 41 Tran, Logan            14 MAC               2:46.25    2:51.62  
               1:25.03    2:51.62 (1:26.59)
 -- Girard, Vincent        14 Pointe-Claire Sw  2:43.11         DQ  
               1:17.90         DQ (1:20.88)
 -- Loureiro-Kent, Samuel  14 TRENT             2:29.97         NS  
 -- Irsik, Norbi           14 NYAC              2:24.98         NS  
 -- Bird, Liam             14 MSSAC             2:20.57         NS  
 
 Event 54  Boys 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Gagne, Collyn          16 OAK               2:06.84    2:10.91  
               1:04.37    2:10.91 (1:06.54)
  2 Kay, Philip            17 NYAC              2:01.64    2:11.34  
               1:05.11    2:11.34 (1:06.23)
  3 Stokes, Richie         16 ESWIM             2:06.90    2:15.98  
               1:08.75    2:15.98 (1:07.23)
  4 Levytskyy, Max         16 ESWIM             2:18.19    2:19.24  
               1:07.77    2:19.24 (1:11.47)
  5 Yang, Ray              16 ESWIM             2:20.04    2:19.81  
               1:09.63    2:19.81 (1:10.18)
  6 Bracho, Canek          15 Club Warriors     2:14.02    2:20.51  
               1:11.67    2:20.51 (1:08.84)
  7 Antifaoff, Micheal     16 OAK               2:17.70    2:20.56  
               1:09.47    2:20.56 (1:11.09)
  8 Kennedy, Julian        15 NYAC              2:14.44    2:20.75  
               1:09.35    2:20.75 (1:11.40)
  9 Jensen, Ryan           17 GMAC              2:17.00    2:20.85  
               1:07.96    2:20.85 (1:12.89)
 10 Kuntz, Samuel          17 Gryphons          2:10.00    2:20.96  
               1:06.86    2:20.96 (1:14.10)
 10 Anderchek, William     15 OAK               2:14.17    2:20.96  
               1:09.33    2:20.96 (1:11.63)
 Swim-Off Required ----------------------------------------------
 12 Steele, James          16 GMAC              2:13.48    2:21.02  
               1:07.44    2:21.02 (1:13.58)
 13 Beals, Connor          17 COBRA             2:13.44    2:21.40  
               1:08.76    2:21.40 (1:12.64)
 14 McCole, James          17 Crest Swimming    2:15.61    2:21.41  
               1:09.80    2:21.41 (1:11.61)
 15 Anton, Colby           15 Club Warriors     2:18.44    2:21.49  
               1:09.41    2:21.49 (1:12.08)
 16 Smith, Everett         15 NEOR              2:13.78    2:21.98  
               1:08.54    2:21.98 (1:13.44)
 17 Beals, Andrew          17 COBRA             2:16.26    2:22.44  
               1:07.17    2:22.44 (1:15.27)
 18 Martin, Matthew        15 NYAC              2:20.53    2:22.47  
               1:09.94    2:22.47 (1:12.53)
 19 Malcolm, Hal           16 OAK               2:19.29    2:22.85  
               1:09.50    2:22.85 (1:13.35)
 20 Harrison, Ethan        17 AAC               2:15.29    2:23.31  
               1:09.12    2:23.31 (1:14.19)
 -----------------------------------------------------------------
 21 Haasler, Adrian        17 OAK               2:18.35    2:23.53  
               1:10.92    2:23.53 (1:12.61)
 22 Mitchell, Hayden R     16 WAC               2:28.95    2:23.88  
               1:09.77    2:23.88 (1:14.11)
 -----------------------------------------------------------------
 23 Harris, Logan          15 TSC               2:17.51    2:24.37  
               1:10.71    2:24.37 (1:13.66)
 24 Kischitzky, Shai       17 VAC               2:12.39    2:24.94  
               1:07.91    2:24.94 (1:17.03)
 25 Cameron, Benjamin      15 Club Warriors     2:21.55    2:25.18  
               1:13.05    2:25.18 (1:12.13)
 26 Nyhof, Bar             15 COBRA             2:15.73    2:25.19  
               1:12.21    2:25.19 (1:12.98)
 27 Brenken, David         17 NYAC              2:15.05    2:25.25  
               1:10.51    2:25.25 (1:14.74)
 28 Rogozynski, Noah       16 COBRA             2:23.32    2:25.82  
               1:09.88    2:25.82 (1:15.94)
 29 Eley, Andrew           15 BTSC              2:23.17    2:26.41  
               1:10.72    2:26.41 (1:15.69)
 30 Bailey, Michael        15 NYAC              2:21.86    2:26.83  
               1:12.68    2:26.83 (1:14.15)
 31 Johnson, Taggert       15 TRENT             2:25.32    2:27.58  
               1:11.54    2:27.58 (1:16.04)
 32 McCabe, Cameron        18 MSSAC             2:17.68    2:27.60  
               1:10.57    2:27.60 (1:17.03)
 33 Urdanivia, Mathias     15 NYAC              2:21.71    2:27.82  
               1:12.77    2:27.82 (1:15.05)
 34 Malesich, Aidan        15 PICK              2:21.98    2:27.87  
               1:09.99    2:27.87 (1:17.88)
 35 Pesevski, Filip        17 MSSAC             2:21.02    2:28.35  
               1:13.69    2:28.35 (1:14.66)
 36 Wingfelder, Teague     15 LSC               2:22.23    2:29.57  
               1:13.15    2:29.57 (1:16.42)
 37 Daley, Ethan           15 NYAC              2:18.43    2:29.82  
               1:12.22    2:29.82 (1:17.60)
 38 Adamson, Zachary M     16 Bolts             2:28.18    2:29.99  
               1:12.26    2:29.99 (1:17.73)
 39 McLeod, Lorne          15 Pointe-Claire Sw  2:32.66    2:30.06  
               1:12.76    2:30.06 (1:17.30)
 40 Sosa Miranda, Fabian   16 ESWIM             2:30.25    2:30.13  
               1:14.65    2:30.13 (1:15.48)
 41 Sedore, Jordan         15 COBRA             2:22.22    2:30.19  
               1:12.54    2:30.19 (1:17.65)
 42 Eddis, Max W           16 TSC               2:31.99    2:30.26  
               1:13.92    2:30.26 (1:16.34)
 43 Markos, Daniel         16 MAC               2:20.66    2:30.87  
               1:14.32    2:30.87 (1:16.55)
 44 Whitby, Manning        15 TSC               2:29.94    2:30.90  
               1:13.45    2:30.90 (1:17.45)
 45 Pang, Bill Y           16 MSSAC             2:32.93    2:32.24  
               1:15.33    2:32.24 (1:16.91)
 46 Offman, Eli            16 TSC               2:29.85    2:32.42  
               1:13.82    2:32.42 (1:18.60)
 47 Molella, Jacob         15 COBRA             2:23.08    2:32.92  
               1:13.00    2:32.92 (1:19.92)
 47 Jones, Ryland          16 TSC               2:24.39    2:32.92  
               1:14.85    2:32.92 (1:18.07)
 49 Budau, Andrew          17 NEOR              2:19.19    2:33.04  
               1:13.91    2:33.04 (1:19.13)
 50 Bayley, Adam H         15 Crest Swimming    2:28.55    2:33.78  
               1:14.80    2:33.78 (1:18.98)
 51 Walt, Chad             16 VAC               2:29.19    2:34.02  
               1:15.22    2:34.02 (1:18.80)
 52 McLelland, Christophe  17 Ducks             2:35.62    2:35.98  
               1:16.41    2:35.98 (1:19.57)
 53 Juric, Patrick         16 VAC               2:32.33    2:37.42  
               1:16.90    2:37.42 (1:20.52)
 54 Dey, Dittam            17 TSC               2:31.63    2:38.35  
               1:15.38    2:38.35 (1:22.97)
 55 Walker, Aidan          15 MAC               2:31.74    2:39.23  
               1:17.08    2:39.23 (1:22.15)
 56 Van Riet Paap, Owen    15 GMAC              2:41.87    2:39.79  
               1:13.80    2:39.79 (1:25.99)
 57 Chiang, Leo Y          15 MAC               2:33.80    2:41.35  
               1:19.22    2:41.35 (1:22.13)
 58 Gumbs, Austin D        16 Crest Swimming    2:41.09    2:41.49  
               1:19.82    2:41.49 (1:21.67)
 59 Bello, Anthony         15 VAC               2:42.63    2:43.11  
               1:18.86    2:43.11 (1:24.25)
 60 Daley, Eric            15 TRENT             2:40.66    2:45.25  
               1:19.70    2:45.25 (1:25.55)
 61 Konrad, Jaxon          15 GMAC              2:42.99    2:45.34  
               1:21.14    2:45.34 (1:24.20)
 62 La, Richard            15 MAC               2:39.61    2:46.45  
               1:18.50    2:46.45 (1:27.95)
 -- Corazza, Luca          16 NYAC              2:16.68         NS  
 -- Brown, Taila           16 NYAC              2:31.59         NS  
 -- McWilliams, Carter     17 Ducks             2:18.16         NS