City of Markham Pan Am Centre - Site License           1/15/2017 - 5:36 PM
   MAC Winter  Invitational January 12-15,2017 - 1/12/2017 to 1/15/2017    
 
 Event 56  Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Cho, Ian               10 VPSC              3:03.13    3:06.31   20  
               1:32.05    3:06.31 (1:34.26)
  2 Zou, Ethan Y           10 MAC               3:11.44    3:07.25   19  
               1:27.18    3:07.25 (1:40.07)
  3 Danda, Patryk A        10 BTSC              3:42.54    3:15.55   18  
               1:34.43    3:15.55 (1:41.12)
  4 Usher, Gavin M         10 BTSC              3:25.12    3:24.42   17  
               1:34.07    3:24.42 (1:50.35)
  5 Yin, Robert            10 MAC               3:32.16    3:32.19   16  
               1:40.70    3:32.19 (1:51.49)
  6 Kary, Erik J           10 SSAT              3:41.80    3:35.71   15  
               1:39.51    3:35.71 (1:56.20)
  7 Da Ponte, Zack P        9 Ducks             3:44.51    3:41.54   14  
               1:45.26    3:41.54 (1:56.28)
 -- Huang, Adrian          10 MAC               3:54.98         DQ  
               1:52.83         DQ (1:52.94)
 -- Loewen, Jack           10 Crest Swimming    3:11.15         NS  
 
 Event 56  Boys 11 Year Olds 200 LC Meter IM
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Vilchez, Jordi F       11 BTSC              2:52.03    2:46.80   20  
               1:17.87    2:46.80 (1:28.93)
  2 Boddy, Ethan           11 BTSC              3:08.67    2:58.79   19  
               1:23.48    2:58.79 (1:35.31)
  3 Chen, Albert           11 VPSC              2:51.47    3:01.62   18  
               1:26.43    3:01.62 (1:35.19)
  4 Chisholm, Sam          11 Bolts             3:08.71    3:04.07   17  
               1:29.99    3:04.07 (1:34.08)
  5 Panos, Alexandros      11 VPSC              3:07.02    3:06.49   16  
               1:29.35    3:06.49 (1:37.14)
  6 Lee, Tyler             11 VPSC              3:02.04    3:08.60   15  
               1:32.25    3:08.60 (1:36.35)
  7 Ling, Jason            11 MAC               3:34.00    3:14.53   14  
               1:32.03    3:14.53 (1:42.50)
  8 Banton, Will S         11 SSAT              3:18.59    3:17.93   13  
               1:33.07    3:17.93 (1:44.86)
  9 Shivers, Noah          11 BTSC              3:25.16    3:19.93   12  
               1:32.75    3:19.93 (1:47.18)
 10 Banta, Jared           11 GCAC-ON           3:22.86    3:25.26   11  
               1:40.03    3:25.26 (1:45.23)
 11 Robertson, Graeme      11 BTSC              3:32.76    3:27.86   10  
               1:45.07    3:27.86 (1:42.79)
 12 Debroux, William M     11 BTSC              3:33.10    3:27.93    9  
               1:40.75    3:27.93 (1:47.18)
 13 Xie, Zachary           11 MAC               3:31.95    3:31.93    8  
               1:43.10    3:31.93 (1:48.83)
 14 Liu, John J            11 MAC               3:32.86    3:35.15    7  
               1:46.43    3:35.15 (1:48.72)
 15 Durnford, Andrew       11 MAC               3:32.00    3:35.49    6  
               1:48.56    3:35.49 (1:46.93)
 16 Cao, Elson             11 MAC               3:23.34    3:40.69    5  
               1:49.47    3:40.69 (1:51.22)
 -- Da Ponte, Tyler C      11 Ducks             3:05.37         DQ  
               1:28.46         DQ (1:39.31)
 -- Mesic, Mateja          11 WAC               3:15.15         DQ  
               1:25.75         DQ (1:31.31)
 -- Hart, Sayre E          11 BTSC              3:13.72         DQ  
               1:27.17         DQ (1:32.09)
 -- Rasmussen, Simon       11 Ducks             3:24.26         DQ  
               1:42.62         DQ (1:40.11)
 -- Opara, Amadi A         11 MAC               3:18.94         DQ  
               1:34.31         DQ (1:39.76)
 
 Event 56  Boys 12 Year Olds 200 LC Meter IM
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Loewen, Benjamin       12 Crest Swimming    2:28.59    2:29.60   20  
               1:10.61    2:29.60 (1:18.99)
  2 Keenan, Matthew        12 BTSC              2:42.74    2:34.91   19  
               1:13.37    2:34.91 (1:21.54)
  3 Park, Lucas            12 Crest Swimming    2:39.47    2:35.36   18  
               1:12.74    2:35.36 (1:22.62)
  4 Fernandez, Alexis D    12 MSSAC             2:35.59    2:40.04   17  
               1:16.91    2:40.04 (1:23.13)
  5 Hui, Jing Wen          12 MAC               2:41.61    2:40.16   16  
               1:16.70    2:40.16 (1:23.46)
  6 Romanenko, Vlad        12 MSSAC             2:43.71    2:48.51   15  
               1:23.67    2:48.51 (1:24.84)
  7 Davison, Brent W       12 Ducks             2:49.44    2:48.75   14  
               1:19.22    2:48.75 (1:29.53)
  8 Shabaka, Adam          12 MSSAC             2:47.49    2:49.50   13  
               1:20.51    2:49.50 (1:28.99)
  9 Qin, Ryan              12 MSSAC             2:52.54    2:50.17   12  
               1:17.51    2:50.17 (1:32.66)
 10 Zizakovic, George      12 Ducks             2:50.69    2:53.01   11  
               1:29.27    2:53.01 (1:23.74)
 11 Wang, David R          12 VPSC              2:48.62    2:53.28   10  
               1:26.31    2:53.28 (1:26.97)
 12 Paquet, Charlie B      12 BTSC              3:03.75    2:55.63    9  
               1:25.66    2:55.63 (1:29.97)
 13 Luo, Hanwen            12 MSSAC             2:52.47    2:55.66    8  
               1:23.46    2:55.66 (1:32.20)
 14 Dai, David             12 VPSC              2:56.56    2:58.33    7  
               1:23.12    2:58.33 (1:35.21)
 15 Sood, Aryan            12 VAC               2:55.72    2:58.63    6  
               1:24.57    2:58.63 (1:34.06)
 16 Noda, Toma             12 Ducks             3:02.81    2:58.98    5  
               1:31.11    2:58.98 (1:27.87)
 17 Tang, Nathan           12 GCAC-ON           3:07.49    2:59.10    4  
               1:24.39    2:59.10 (1:34.71)
 18 Danda, Dominik         12 BTSC              3:12.93    3:00.25    3  
               1:30.69    3:00.25 (1:29.56)
 19 Misra, Aditya          12 VAC               2:57.19    3:01.43    2  
               1:33.85    3:01.43 (1:27.58)
 20 Gonzalez, Julian       12 BTSC              3:15.90    3:02.12    1  
               1:26.92    3:02.12 (1:35.20)
 21 Gilbert, Michael       12 MAC               3:03.28    3:04.68  
               1:30.19    3:04.68 (1:34.49)
 22 Ngai, Ian              12 MAC               3:11.61    3:08.50  
               1:32.25    3:08.50 (1:36.25)
 23 Peng, Henry            12 MAC               3:13.23    3:12.92  
               1:34.93    3:12.92 (1:37.99)
 24 Sarkar, Sudipta        12 Crest Swimming    3:15.95    3:13.62  
               1:31.19    3:13.62 (1:42.43)
 25 Arcaina, Andre         12 MAC               3:16.35    3:13.90  
               1:32.12    3:13.90 (1:41.78)
 26 Sun, Matthew Y         12 MAC               3:19.51    3:14.74  
               1:32.91    3:14.74 (1:41.83)
 27 Marchand, Andre J      12 SSAT              3:19.41    3:15.23  
               1:37.14    3:15.23 (1:38.09)
 28 Danos, Xander          12 MAC               3:14.93    3:17.85  
               1:34.42    3:17.85 (1:43.43)
 29 Chan, Jayden           12 Rhsd              3:11.77    3:20.63  
               1:35.94    3:20.63 (1:44.69)
 30 Wang, Alan             12 MAC               3:14.20    3:33.56  
               1:44.75    3:33.56 (1:48.81)
 31 Garwolinski, Matthew   12 MAC               3:15.56    3:49.88  
               1:52.05    3:49.88 (1:57.83)
 32 Bahadurali, Shahan     12 MAC               3:19.14    4:06.10  
               1:59.91    4:06.10 (2:06.19)
 -- li, Andrew             12 Rhsd                   NT   X2:53.55  
               1:23.23    2:53.55 (1:30.32)
 -- Ryan, Brigham          12 MAC               2:56.64         DQ  
               1:19.28         DQ (1:33.74)
 -- Zheng, Tyson           12 MAC               3:19.50         NS  
 
                 Combined Team Scores - Through Event 56                 
 
  1. Markham Aquatic Club           4516.5   2. Barrie Trojan Swim Club        2782.5
  3. Windsor Aquatic Club             1790   4. Mississauga Swimming             1628
  5. Etobicoke Swimming             1402.5   6. Vancouver Pacific Swim Club      1374
  7. Club Warriors                  1272.5   8. Ducks Swimming                 1200.5
  9. North York Aquatic Club          1172  10. Crescent Town Swim Club          1147
 11. Guelph Marlin Aq Club            1029  12. Toronto Swim Club               802.5
 13. Sault Surge Aquatic Team        791.5  14. Pointe-Claire Swim Club         780.5
 15. Thunder Bay Thunderbolts          561  16. Garden City Aquatic Club          552
 17. Swimming Dragons                  524  18. Golden Horseshoe Aquatic Club   522.5
 19. North Eastern Swimming            518  20. Vaughan Aquatic Club              503
 21. Northumberland Aquatic Club     425.5  22. Cornwall Sea Lions                398
 23. Ajax Aquatic Club                 397  24. Cobra Swim Club                   350
 25. Oakville Aquatic Club             347  26. Chatham Y Pool Sharks             330
 27. Lakeshore Swim Club               231  28. Pickering Swim Club               167
 29. Sarnia Rapids                     152  30. Trent Swim Club                   149
 31. University of Guelph              132  32. Swim Apex Aquatic Club             58
 33. Whitby Dolphins Swim Club          35  34. Lindsay Lightningbolts SC          27