City of Markham Pan Am Centre - Site License           1/15/2017 - 5:36 PM
   MAC Winter  Invitational January 12-15,2017 - 1/12/2017 to 1/15/2017    
 
 Event 48  Boys 11 Year Olds 400 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Chen, Albert           11 VPSC              5:24.19    5:36.87   20  
               1:20.82    2:49.13 (1:28.31)
      4:13.56 (1:24.43)   5:36.87 (1:23.31)
  2 Legallais, Tyler       11 Ducks             5:35.74    5:38.83   19  
               1:21.01    2:46.85 (1:25.84)
      4:14.31 (1:27.46)   5:38.83 (1:24.52)
  3 Panos, Alexandros      11 VPSC              5:35.85    5:42.78   18  
               1:19.71    2:48.09 (1:28.38)
      4:17.21 (1:29.12)   5:42.78 (1:25.57)
  4 Banton, Will S         11 SSAT              6:04.07    5:56.28   17  
               1:24.58    2:57.29 (1:32.71)
      4:30.43 (1:33.14)   5:56.28 (1:25.85)
  5 Opara, Amadi A         11 MAC               5:42.56    5:59.00   16  
               1:23.43    2:55.16 (1:31.73)
      4:27.96 (1:32.80)   5:59.00 (1:31.04)
  6 Bates, Jackson D       11 WAC               6:06.09    6:03.39   15  
               1:25.55    2:59.43 (1:33.88)
      4:34.39 (1:34.96)   6:03.39 (1:29.00)
  7 Banta, Jared           11 GCAC-ON           6:19.64    6:11.37   14  
               1:28.14    3:03.18 (1:35.04)
      4:38.19 (1:35.01)   6:11.37 (1:33.18)
  8 Ling, Jason            11 MAC               6:30.92    6:23.45   13  
               1:25.98    3:01.73 (1:35.75)
      4:35.76 (1:34.03)   6:23.45 (1:47.69)
  9 Mineque, Quezon        11 Crest Swimming    6:38.17    6:31.39   12  
               1:25.84    3:07.61 (1:41.77)
      4:48.44 (1:40.83)   6:31.39 (1:42.95)
 -- Da Ponte, Tyler C      11 Ducks             5:32.73         DQ  
               1:19.37    2:48.72 (1:29.35)
      4:16.33 (1:27.61)        DQ (1:22.47)
 
 Event 48  Boys 12 Year Olds 400 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Loewen, Benjamin       12 Crest Swimming    4:36.45    4:51.27   20  
                                1:09.12 ( )
                                2:23.22 ( )
                                3:38.09 ( )
      4:51.27 (1:13.18)                    
  2 Zhang, Charles         12 MAC               4:52.70    4:55.91   19  
                                1:10.24 ( )
                                2:26.59 ( )
                                3:16.71 ( )
      4:55.91 (1:39.20)                    
  3 Elazizi, Youssif S     12 MSSAC             5:08.00    4:59.65   18  
                                1:11.29 ( )
                                2:27.62 ( )
                                3:17.97 ( )
      4:59.65 (1:41.68)                    
  4 Romanenko, Vlad        12 MSSAC             5:00.95    5:05.72   17  
                                1:13.92 ( )
                                2:31.85 ( )
                                3:49.31 ( )
      5:05.72 (1:16.41)                    
  5 Kryger, Matthew        12 GCAC-ON           5:21.96    5:08.24   16  
               1:13.75    2:33.83 (1:20.08)
      3:52.06 (1:18.23)   5:08.24 (1:16.18)
  6 Shabaka, Adam          12 MSSAC             5:00.62    5:11.95   15  
                                1:14.82 ( )
                                2:33.39 ( )
                                3:53.98 ( )
      5:11.95 (1:17.97)                    
  7 Nelander, Thomas O     12 Ducks             5:07.44    5:13.36   14  
                                1:16.05 ( )
                                2:35.59 ( )
                                3:56.26 ( )
      5:13.36 (1:17.10)                    
  8 Ngai, Ian              12 MAC               5:40.00    5:18.47   13  
               1:14.90    2:36.47 (1:21.57)
      3:57.66 (1:21.19)   5:18.47 (1:20.81)
  9 Zizakovic, George      12 Ducks             5:19.43    5:22.77   12  
               1:15.94    2:38.86 (1:22.92)
      4:02.01 (1:23.15)   5:22.77 (1:20.76)
 10 Sood, Aryan            12 VAC               5:16.77    5:25.07   11  
                                1:15.52 ( )
                                2:39.21 ( )
                                4:03.46 ( )
      5:25.07 (1:21.61)                    
 11 Ryan, Brigham          12 MAC               5:35.88    5:25.38   10  
               1:15.05    2:39.10 (1:24.05)
      4:03.11 (1:24.01)   5:25.38 (1:22.27)
 12 Carling, Wyatt M       12 Crest Swimming    5:22.38    5:26.70    9  
               1:14.57    2:38.56 (1:23.99)
      4:03.79 (1:25.23)   5:26.70 (1:22.91)
 13 Luo, Hanwen            12 MSSAC             5:16.64    5:31.16    8  
               1:17.83    2:42.43 (1:24.60)
      4:07.19 (1:24.76)   5:31.16 (1:23.97)
 14 Danos, Xander          12 MAC               5:47.37    5:49.53    7  
               1:21.28    2:50.13 (1:28.85)
      4:20.12 (1:29.99)   5:49.53 (1:29.41)
 15 Misra, Aditya          12 VAC               5:51.72    5:50.54    6  
               1:22.61    2:53.35 (1:30.74)
      4:23.85 (1:30.50)   5:50.54 (1:26.69)
 16 Davis, Matt            12 BTSC              5:44.00    5:54.88    5  
               1:24.20    2:54.73 (1:30.53)
      4:27.53 (1:32.80)   5:54.88 (1:27.35)
 17 Marchand, Andre J      12 SSAT              6:06.72    5:55.72    4  
               1:24.30    2:56.19 (1:31.89)
      4:30.06 (1:33.87)   5:55.72 (1:25.66)
 18 Dai, David             12 VPSC              5:48.30    5:58.25    3  
               1:21.20    2:52.05 (1:30.85)
      4:26.57 (1:34.52)   5:58.25 (1:31.68)
 19 Arcaina, Andre         12 MAC               5:56.19    6:11.02    2  
               1:24.71    2:59.41 (1:34.70)
      4:36.38 (1:36.97)   6:11.02 (1:34.64)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 48                 
 
  1. Markham Aquatic Club           4271.5   2. Barrie Trojan Swim Club        2545.5
  3. Windsor Aquatic Club             1733   4. Mississauga Swimming             1515
  5. Etobicoke Swimming             1402.5   6. Club Warriors                  1272.5
  7. Vancouver Pacific Swim Club      1244   8. North York Aquatic Club          1152
  9. Ducks Swimming                 1138.5  10. Crescent Town Swim Club          1097
 11. Guelph Marlin Aq Club            1029  12. Toronto Swim Club               802.5
 13. Pointe-Claire Swim Club         780.5  14. Sault Surge Aquatic Team        714.5
 15. Thunder Bay Thunderbolts          527  16. Garden City Aquatic Club          525
 17. Golden Horseshoe Aquatic Club   522.5  18. North Eastern Swimming            518
 19. Vaughan Aquatic Club              495  20. Swimming Dragons                  487
 21. Northumberland Aquatic Club     417.5  22. Ajax Aquatic Club                 397
 23. Cornwall Sea Lions                376  24. Cobra Swim Club                   350
 25. Oakville Aquatic Club             347  26. Chatham Y Pool Sharks             317
 27. Lakeshore Swim Club               231  28. Pickering Swim Club               167
 29. Sarnia Rapids                     152  30. Trent Swim Club                   133
 31. University of Guelph              132  32. Swim Apex Aquatic Club             58
 33. Whitby Dolphins Swim Club          35  34. Lindsay Lightningbolts SC          27