City of Markham Pan Am Centre - Site License           1/15/2017 - 5:36 PM
   MAC Winter  Invitational January 12-15,2017 - 1/12/2017 to 1/15/2017    
 
 Event 42  Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Usher, Gavin M         10 BTSC              1:42.38    1:27.54   20  
  2 Danda, Patryk A        10 BTSC              1:36.45    1:29.40   19  
  3 Zou, Ethan Y           10 MAC               1:26.72    1:30.93   18  
  4 Loewen, Jack           10 Crest Swimming    1:33.36    1:33.84   17  
  5 Kary, Erik J           10 SSAT              1:37.95    1:35.44   16  
  6 Yin, Robert            10 MAC               1:36.66    1:36.15   15  
  7 Huang, Adrian          10 MAC               1:47.57    1:45.16   14  
  8 Jin, Kenneth           10 MAC               1:46.88    1:46.41   13  
  9 Da Ponte, Zack P        9 Ducks             1:48.18    1:47.13   12  
 10 Long, Daniel           10 MAC               1:45.78    1:51.92   11  
 11 Tian, Andrew           10 MAC               1:44.82    2:02.40   10  
 12 Switzer, William       10 MAC               1:45.09    2:03.34    9  
 13 Cornberg, Zachary N    10 MAC               1:48.15    2:03.40    8  
 -- Sutton, Scotty C       10 BTSC              1:46.26         DQ  
 -- Zhong, Ken             10 MAC               1:27.90         NS  
 -- Li, Sam                 9 MAC               1:48.30         NS  
 
 Event 42  Boys 11 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Boddy, Ethan           11 BTSC              1:26.50    1:18.77   20  
  2 Chen, Albert           11 VPSC              1:19.43    1:22.16   19  
  3 Panos, Alexandros      11 VPSC              1:26.12    1:24.65   18  
  4 Chisholm, Sam          11 Bolts             1:26.82    1:24.74   17  
  5 Hart, Sayre E          11 BTSC              1:32.41    1:25.36   16  
  6 Shivers, Noah          11 BTSC              1:31.47    1:28.33   15  
  7 Tufford, Tomi          11 Crest Swimming    1:35.77    1:30.37   14  
  8 Lee, Tyler             11 VPSC              1:31.77    1:33.37   13  
  9 Legallais, Tyler       11 Ducks             1:31.69    1:34.96   12  
 10 Banta, Jared           11 GCAC-ON           1:34.54    1:37.13   11  
 11 Liu, John J            11 MAC               1:37.68    1:40.31   10  
 12 Robertson, Graeme      11 BTSC              1:46.82    1:40.60    9  
 13 Durnford, Andrew       11 MAC               1:36.00    1:44.73    8  
 14 Chiang, Darren         11 MAC               1:37.91    1:47.48    7  
 15 Cao, Elson             11 MAC               1:35.00    1:49.35    6  
 -- Benjamin, Izac N       11 MAC               1:38.00         DQ  
 
 Event 42  Boys 12 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Loewen, Benjamin       12 Crest Swimming    1:11.03    1:12.63   20  
  2 Miao, Richard          12 VAC               1:13.81    1:15.19   19  
  3 Shabaka, Adam          12 MSSAC             1:14.35    1:16.27   18  
  4 Qin, Ryan              12 MSSAC             1:16.23    1:17.25   17  
  5 Kryger, Matthew        12 GCAC-ON           1:19.40    1:17.57   16  
  6 Elazizi, Youssif S     12 MSSAC             1:17.47    1:17.66   15  
  7 Dai, David             12 VPSC              1:15.86    1:18.09   14  
  8 Davison, Brent W       12 Ducks             1:18.15    1:18.42   13  
  9 Hui, Jing Wen          12 MAC               1:18.55    1:18.55   12  
 10 Nelander, Thomas O     12 Ducks             1:16.67    1:19.53   11  
 11 Baker, Bryce           12 WAC               1:30.48    1:19.89   10  
 12 Sood, Aryan            12 VAC               1:18.81    1:20.55    9  
 13 Tang, Nathan           12 GCAC-ON           1:23.53    1:20.63    8  
 14 Carling, Wyatt M       12 Crest Swimming    1:21.61    1:23.45    7  
 15 Paquet, Charlie B      12 BTSC              1:25.16    1:23.94    6  
 16 Danda, Dominik         12 BTSC              1:29.50    1:25.17    5  
 17 Stratford, Jack        12 NORAC             1:27.39    1:26.53    4  
 18 Gonzalez, Julian       12 BTSC              1:28.69    1:26.57    3  
 19 Gilbert, Michael       12 MAC               1:31.60    1:27.00    2  
 20 Davis, Matt            12 BTSC              1:31.50    1:28.14    1  
 21 Arcaina, Andre         12 MAC               1:29.35    1:30.07  
 22 Sachik, Erik           12 Ducks             1:31.65    1:31.01  
 23 Ngai, Ian              12 MAC               1:30.60    1:31.44  
 24 Wang, Alan             12 MAC               1:31.75    1:45.01  
 25 Yu, Joshua             12 MAC               1:31.35    1:47.23  
 26 Bahadurali, Shahan     12 MAC               1:30.70    1:58.24  
 -- McKenna, Carson J      12 MAC               1:31.11         DQ  
 -- Montes, Jesse          12 BTSC              1:21.29         NS  
 
                 Combined Team Scores - Through Event 42                 
 
  1. Markham Aquatic Club           3390.5   2. Barrie Trojan Swim Club        2219.5
  3. Windsor Aquatic Club             1592   4. Etobicoke Swimming             1402.5
  5. Mississauga Swimming             1303   6. Club Warriors                  1272.5
  7. North York Aquatic Club          1114   8. Vancouver Pacific Swim Club      1048
  9. Guelph Marlin Aq Club            1029  10. Ducks Swimming                  984.5
 11. Crescent Town Swim Club           934  12. Toronto Swim Club               802.5
 13. Pointe-Claire Swim Club         780.5  14. Sault Surge Aquatic Team        617.5
 15. Golden Horseshoe Aquatic Club   522.5  16. North Eastern Swimming            518
 17. Vaughan Aquatic Club              446  18. Garden City Aquatic Club          436
 19. Thunder Bay Thunderbolts          426  20. Swimming Dragons                  408
 21. Ajax Aquatic Club                 397  22. Northumberland Aquatic Club     380.5
 23. Cobra Swim Club                   350  24. Oakville Aquatic Club             347
 25. Cornwall Sea Lions                346  26. Chatham Y Pool Sharks             296
 27. Lakeshore Swim Club               231  28. Pickering Swim Club               167
 29. Sarnia Rapids                     152  30. University of Guelph              132
 31. Trent Swim Club                    84  32. Swim Apex Aquatic Club             58
 33. Whitby Dolphins Swim Club          35  34. Lindsay Lightningbolts SC          27