City of Markham Pan Am Centre - Site License           1/15/2017 - 5:36 PM
   MAC Winter  Invitational January 12-15,2017 - 1/12/2017 to 1/15/2017    
 
 Event 32  Boys 13 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Park, Kevin            13 Crest Swimming    2:44.50    2:39.67   20  
                 36.35      1:17.67 (41.32)
        1:58.73 (41.06)     2:39.67 (40.94)
  2 Qu, Daniel             13 MAC               2:47.11    2:40.81   19  
                 37.49      1:18.12 (40.63)
        1:59.69 (41.57)     2:40.81 (41.12)
  3 MacPherson, Gregor     13 CSL               2:49.73    2:46.78   18  
                 38.94      1:20.75 (41.81)
        2:03.97 (43.22)     2:46.78 (42.81)
  4 Sena, Christian        13 VAC               2:50.07    2:52.96   17  
                 37.82      1:21.95 (44.13)
        2:07.77 (45.82)     2:52.96 (45.19)
  5 Nowak, Matthew         13 AAC               2:54.06    2:53.48   16  
                 39.63      1:23.59 (43.96)
        2:09.05 (45.46)     2:53.48 (44.43)
  6 Beckstead-Holman, Mar  13 GMAC              2:58.57    2:56.42   15  
                 39.76      1:24.85 (45.09)
        2:10.51 (45.66)     2:56.42 (45.91)
  7 Redding, Michael       13 Club Warriors     2:55.79    2:57.66   14  
                 39.01      1:24.24 (45.23)
        2:10.26 (46.02)     2:57.66 (47.40)
  8 McAuley, Jordan        13 VAC               2:56.71    2:58.62   13  
                 39.88      1:24.88 (45.00)
        2:12.14 (47.26)     2:58.62 (46.48)
  9 wen, William           13 Rhsd              3:00.84    3:05.13   12  
                 41.72      1:28.23 (46.51)
        2:16.69 (48.46)     3:05.13 (48.44)
 10 Kan, Alex              13 MAC               3:01.08    3:05.21   11  
                 40.93      1:27.60 (46.67)
        2:15.69 (48.09)     3:05.21 (49.52)
 
                            === B - Final ===                            
 
 11 Jensen, Alexander      13 GMAC              3:02.04    2:57.60   10  
                 40.70      1:24.63 (43.93)
        2:12.05 (47.42)     2:57.60 (45.55)
 12 Paraninfo, Andrew      13 MSSAC             3:04.30    2:59.71    9  
                 40.62      1:26.81 (46.19)
        2:13.25 (46.44)     2:59.71 (46.46)
 13 Boden, Alex R          13 GHAC              3:06.06    3:04.83    8  
                 41.24      1:28.39 (47.15)
        2:18.00 (49.61)     3:04.83 (46.83)
 14 Fan, Daniel            13 VPSC              3:07.47    3:05.00    7  
                 42.10      1:28.77 (46.67)
        2:16.89 (48.12)     3:05.00 (48.11)
 15 Chan, Ethan            13 MAC               3:10.93    3:11.21    6  
                 43.80      1:32.23 (48.43)
        2:22.81 (50.58)     3:11.21 (48.40)
 16 Chow Ivanovic, Cheste  13 Rhsd              3:12.54    3:12.10    5  
                 42.33      1:31.26 (48.93)
        2:22.86 (51.60)     3:12.10 (49.24)
 17 Lee, Ryan              13 MAC               3:14.28    3:14.64    4  
                 44.40      1:34.53 (50.13)
        2:26.03 (51.50)     3:14.64 (48.61)
 18 McPhedran, Liam C      13 WAC               3:11.04    3:14.96    3  
                 43.29      1:33.31 (50.02)
        2:24.14 (50.83)     3:14.96 (50.82)
 19 Zhao, Louie            13 MAC               3:19.29    3:15.87    2  
                 44.58      1:34.50 (49.92)
        2:26.12 (51.62)     3:15.87 (49.75)
 -- Sanchez, Daniel        13 VAC               3:23.64         NS  
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 -- Feng, Kevin            13 MAC                   NS              
 -- Kuzak, Zachary         13 Pointe-Claire Sw      NS              
 
 Event 32  Boys 14 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Milanovich, Alexander  14 ESWIM             2:37.53    2:36.32   20  
                 33.31      1:12.89 (39.58)
        1:53.07 (40.18)     2:36.32 (43.25)
  2 Poulos, George         14 ESWIM             2:42.65    2:38.98   19  
                 35.62      1:15.87 (40.25)
        1:58.62 (42.75)     2:38.98 (40.36)
  3 Park, Fergus           14 Club Warriors     2:42.76    2:39.86   18  
                 34.27      1:14.34 (40.07)
        1:56.86 (42.52)     2:39.86 (43.00)
  4 Fitzpatrick, Trevor    14 COBRA             2:45.79    2:42.98   17  
                 36.54      1:18.77 (42.23)
        2:01.37 (42.60)     2:42.98 (41.61)
  5 Paz, Andres            14 Club Warriors     2:44.60    2:45.10   16  
                 36.38      1:18.50 (42.12)
        2:01.20 (42.70)     2:45.10 (43.90)
  6 Goh, Joel              14 VPSC              2:47.46    2:47.63   15  
                 36.97      1:19.56 (42.59)
        2:03.66 (44.10)     2:47.63 (43.97)
  7 Tang, Nicholas         14 GCAC-ON           2:45.62    2:47.85   14  
                 36.58      1:18.13 (41.55)
        2:03.14 (45.01)     2:47.85 (44.71)
  8 Kus, Patrick           14 ESWIM             2:49.48    2:47.91   13  
                 36.91      1:19.59 (42.68)
        2:04.68 (45.09)     2:47.91 (43.23)
  9 Fera, Ben              14 PICK              2:51.07    2:48.76   12  
                 37.27      1:19.93 (42.66)
        2:04.91 (44.98)     2:48.76 (43.85)
 10 Omielan, Eric          14 Pointe-Claire Sw  2:51.49    2:51.45   11  
                 37.86      1:21.65 (43.79)
        2:06.58 (44.93)     2:51.45 (44.87)
 
                            === B - Final ===                            
 
 11 Schwab, Alexander A    14 Crest Swimming    2:57.22    2:51.27   10  
                 37.22      1:20.96 (43.74)
        2:06.15 (45.19)     2:51.27 (45.12)
 12 Langman, Kelton        14 Club Warriors     2:54.31    2:53.24    9  
                 40.47      1:23.99 (43.52)
        2:09.74 (45.75)     2:53.24 (43.50)
 13 Pollock, Mathieu       14 Pointe-Claire Sw  2:57.14    2:55.58    8  
                 39.84      1:24.26 (44.42)
        2:10.66 (46.40)     2:55.58 (44.92)
 14 Baker, Trenton         14 WAC               2:56.76    2:56.39    7  
                 39.51      1:25.16 (45.65)
        2:10.01 (44.85)     2:56.39 (46.38)
 15 Janvier, Hugo          14 Pointe-Claire Sw  2:54.03    2:56.84    6  
                                1:24.50 ( )
        2:10.18 (45.68)     2:56.84 (46.66)
 16 Zhang, Byron           14 MSSAC             2:58.83    2:58.27    5  
                 39.59      1:24.49 (44.90)
        2:11.57 (47.08)     2:58.27 (46.70)
 17 Liu, Stephen           14 Ducks             3:01.40    3:00.23    4  
                 40.27      1:26.46 (46.19)
        2:13.62 (47.16)     3:00.23 (46.61)
 18 Serre, Jack            14 BTSC              3:00.06    3:00.30    3  
                 40.79      1:27.46 (46.67)
        2:13.57 (46.11)     3:00.30 (46.73)
 19 Lavchev, Neno          14 Pointe-Claire Sw  3:01.75    3:01.23    2  
                 42.31      1:28.98 (46.67)
        2:15.67 (46.69)     3:01.23 (45.56)
 -- liu, Bangjie           14 Rhsd              2:53.24         NS  
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 21 ho, Justin             14 Rhsd              3:01.95             
               1:28.21    3:01.95 (1:33.74)
 22 Baena, Liam            14 GMAC              3:02.12             
               1:29.43    3:02.12 (1:32.69)
 23 Field, Sean            14 Pointe-Claire Sw  3:02.25             
               1:28.32    3:02.25 (1:33.93)
 24 Dollinger, Ryan        14 Pointe-Claire Sw  3:02.33             
               1:26.00    3:02.33 (1:36.33)
 25 Salvo, Ethan           14 MAC               3:02.50             
               1:28.10    3:02.50 (1:34.40)
 26 Loong, Jacob           14 MAC               3:09.08             
               1:31.12    3:09.08 (1:37.96)
 27 Girard, Vincent        14 Pointe-Claire Sw  3:09.77             
               1:28.94    3:09.77 (1:40.83)
 28 Verrier, Micah         14 GCAC-ON           3:10.16             
               1:32.10    3:10.16 (1:38.06)
 29 Tran, Logan            14 MAC               3:12.65             
               1:29.76    3:12.65 (1:42.89)
 30 Li, Perry              14 MAC               3:13.02             
               1:33.86    3:13.02 (1:39.16)
 31 Chester, William       14 MAC               3:17.70             
               1:34.28    3:17.70 (1:43.42)
 -- Acharya, Krish         14 GHAC                  NS              
 
 Event 32  Boys 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Telford, Ryan          18 AAC               2:22.15    2:17.50   20  
                 30.99      1:06.35 (35.36)
        1:41.60 (35.25)     2:17.50 (35.90)
  2 Kay, Philip            17 NYAC              2:29.17    2:26.36   19  
                 32.48      1:08.56 (36.08)
        1:46.55 (37.99)     2:26.36 (39.81)
  3 Gu, Jake               16 MAC               2:31.41    2:26.87   18  
                 32.87      1:09.83 (36.96)
        1:48.34 (38.51)     2:26.87 (38.53)
  4 Lashley, Tariq         18 ESWIM             2:30.62    2:31.75   17  
                 34.53      1:12.36 (37.83)
        1:52.06 (39.70)     2:31.75 (39.69)
  5 Rogozynski, Noah       16 COBRA             2:35.38    2:32.84   16  
                 34.84      1:13.89 (39.05)
        1:53.93 (40.04)     2:32.84 (38.91)
  6 Ji, Eric               16 MAC               2:34.19    2:32.85   15  
                 34.23      1:12.91 (38.68)
        1:53.46 (40.55)     2:32.85 (39.39)
  7 Lychy, Thomas          17 NYAC              2:34.36    2:33.16   14  
                 34.60      1:13.32 (38.72)
        1:52.99 (39.67)     2:33.16 (40.17)
  8 Haasler, Adrian        17 OAK               2:35.35    2:33.24   13  
                 34.24      1:13.64 (39.40)
        1:53.86 (40.22)     2:33.24 (39.38)
  9 Ju, Prisco             18 Gryphons          2:35.18    2:35.68   12  
                 34.13      1:13.72 (39.59)
        1:54.66 (40.94)     2:35.68 (41.02)
 10 Savelyev, Pavel        15 ESWIM             2:35.54    2:35.91   11  
                 34.74      1:14.42 (39.68)
        1:55.17 (40.75)     2:35.91 (40.74)
 
                            === B - Final ===                            
 
 11 Hart, Rowan            15 BTSC              2:39.70    2:32.90   10  
                 34.68      1:14.14 (39.46)
        1:53.13 (38.99)     2:32.90 (39.77)
 12 Whitby, Manning        15 TSC               2:39.80    2:35.36    9  
                 34.54      1:12.99 (38.45)
        1:53.87 (40.88)     2:35.36 (41.49)
 13 Hao, Max               17 VAC               2:38.90    2:36.81    8  
                 35.81      1:15.65 (39.84)
        1:57.26 (41.61)     2:36.81 (39.55)
 14 Hussain, Abdullah E    16 COBRA             2:37.38    2:36.84    7  
                 35.67      1:15.41 (39.74)
        1:56.48 (41.07)     2:36.84 (40.36)
 15 Luo, Gabriel           15 NYAC              2:38.84    2:36.85    6  
                 35.91      1:16.03 (40.12)
        1:56.24 (40.21)     2:36.85 (40.61)
 16 Qin, Leon              17 OAK               2:40.18    2:38.32    5  
                 35.33      1:15.90 (40.57)
        1:56.85 (40.95)     2:38.32 (41.47)
 17 Daley, Ethan           15 NYAC              2:44.38    2:41.06    4  
                 35.65      1:16.45 (40.80)
        1:58.56 (42.11)     2:41.06 (42.50)
 18 Bailey, Michael        15 NYAC              2:43.53    2:41.11    3  
                 36.78      1:17.93 (41.15)
        1:59.43 (41.50)     2:41.11 (41.68)
 19 Earley, Daniel         15 PICK              2:46.77    2:43.31    2  
                 36.74      1:17.50 (40.76)
        2:00.17 (42.67)     2:43.31 (43.14)
 20 Machell, Nicolas J     15 Ducks             2:40.40    2:44.90    1  
                 36.82      1:19.33 (42.51)
        2:02.46 (43.13)     2:44.90 (42.44)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 14 Korstanje, Anthonie    17 GCAC-ON           2:39.22             
               1:17.79    2:39.22 (1:21.43)
 21 Eddis, Max W           16 TSC               2:44.65             
               1:19.35    2:44.65 (1:25.30)
 22 Kennedy, Julian        15 NYAC              2:45.33             
               1:20.13    2:45.33 (1:25.20)
 23 Dou, Aaron             16 NYAC              2:46.35             
               1:20.20    2:46.35 (1:26.15)
 24 Pesevski, Filip        17 MSSAC             2:46.60             
                 26.34    2:46.60 (2:20.26)
 26 Nyhof, Bar             15 COBRA             2:47.17             
               1:19.96    2:47.17 (1:27.21)
 27 Dean, Connor           17 MSSAC             2:48.42             
               1:19.37    2:48.42 (1:29.05)
 28 McCole, James          17 Crest Swimming    2:48.95             
               1:21.87    2:48.95 (1:27.08)
 29 Budau, Andrew          17 NEOR              2:49.01             
               1:20.01    2:49.01 (1:29.00)
 30 Rotsaert-Smith, Gavin  18 GHAC              2:49.51             
               1:18.80    2:49.51 (1:30.71)
 31 Topping, Jasen         17 GHAC              2:49.57             
               1:20.82    2:49.57 (1:28.75)
 32 Sarenac, Marko         17 TSC               2:49.91             
               1:21.18    2:49.91 (1:28.73)
 32 Wain-Lowe, Haydn C     17 GHAC              2:49.91             
               1:18.30    2:49.91 (1:31.61)
 34 Giric, Norbert         18 ESWIM             2:50.02             
               1:21.55    2:50.02 (1:28.47)
 35 Rotsaert-Smith, Ethan  15 GHAC              2:51.29             
               1:21.24    2:51.29 (1:30.05)
 36 Cieplik, Kasper        15 Pointe-Claire Sw  2:51.30             
               1:21.02    2:51.30 (1:30.28)
 37 Potvin, Harrison       18 Gryphons          2:53.30             
               1:22.19    2:53.30 (1:31.11)
 38 Day, Noah              15 GHAC              2:53.72             
               1:22.12    2:53.72 (1:31.60)
 39 Deveau, Gregor         15 Pointe-Claire Sw  2:53.83             
               1:25.35    2:53.83 (1:28.48)
 40 Deni, Joseph           16 NEOR              2:54.38             
               1:23.64    2:54.38 (1:30.74)
 41 Konrad, Jaxon          15 GMAC              2:54.48             
               1:22.71    2:54.48 (1:31.77)
 42 Blair, Jacob M         17 GHAC              2:54.62             
               1:22.65    2:54.62 (1:31.97)
 43 Starkell, Steven       17 MSSAC             2:55.12             
               1:23.85    2:55.12 (1:31.27)
 44 Watson, Justin         15 NEOR              2:55.15             
               1:21.09    2:55.15 (1:34.06)
 45 Horvath, Daniel        17 TRENT             2:55.85             
               1:23.28    2:55.85 (1:32.57)
 46 Berger, Liam           15 COBRA             2:55.96             
               1:26.17    2:55.96 (1:29.79)
 47 Santangelo, Lucas      15 GMAC              2:55.97             
               1:24.70    2:55.97 (1:31.27)
 48 Cameron, Benjamin      15 Club Warriors     2:57.34             
               1:26.00    2:57.34 (1:31.34)
 49 Walker, Aidan          15 MAC               2:57.96             
               1:25.69    2:57.96 (1:32.27)
 50 Inouye, Ethan          16 GHAC              2:59.22             
               1:25.17    2:59.22 (1:34.05)
 51 Barone, Adam           15 COBRA             2:59.40             
               1:25.27    2:59.40 (1:34.13)
 52 Ting, Ethan            16 MAC               3:06.11             
               1:30.58    3:06.11 (1:35.53)
 53 Johnson, Taggert       15 TRENT             3:06.64             
               1:28.27    3:06.64 (1:38.37)
 54 Elsayed, Abdelrahman   15 GHAC              3:09.58             
               1:30.34    3:09.58 (1:39.24)
 -- Norval, Connor W       17 MAC                   DQ              
               1:21.89         DQ (1:29.72)
 -- Wunsche, Tate          16 TSC                   DQ              
               1:23.74         DQ (1:30.65)
 -- Jensen, Ryan           17 GMAC                  DQ              
               1:14.83         DQ (1:22.24)
 -- Sosa Miranda, Fabian   16 ESWIM                 NS              
 -- Tian, Todd R           16 MAC                   NS              
 -- Stipo, Marco           16 NYAC                  NS              
 -- Joy Jelicic, Nik       17 TSC                   NS              
 -- Stecho, Nathan         15 Club Warriors         NS              
 
                 Combined Team Scores - Through Event 32                 
 
  1. Markham Aquatic Club             2475   2. Barrie Trojan Swim Club        1598.5
  3. Etobicoke Swimming             1235.5   4. Windsor Aquatic Club             1232
  5. Club Warriors                  1047.5   6. Mississauga Swimming            997.5
  7. North York Aquatic Club           971   8. Guelph Marlin Aq Club             905
  9. Ducks Swimming                  774.5  10. Vancouver Pacific Swim Club       758
 11. Crescent Town Swim Club           724  12. Pointe-Claire Swim Club         695.5
 13. Toronto Swim Club                 651  14. North Eastern Swimming            468
 15. Sault Surge Aquatic Team        449.5  16. Golden Horseshoe Aquatic Club   429.5
 17. Garden City Aquatic Club          328  18. Thunder Bay Thunderbolts          312
 19. Ajax Aquatic Club                 310  20. Cobra Swim Club                 308.5
 21. Swimming Dragons                  299  22. Northumberland Aquatic Club     285.5
 23. Vaughan Aquatic Club              279  24. Cornwall Sea Lions                249
 25. Oakville Aquatic Club             245  26. Chatham Y Pool Sharks             213
 27. Lakeshore Swim Club               191  28. Sarnia Rapids                     144
 29. Pickering Swim Club               140  30. University of Guelph              107
 31. Swim Apex Aquatic Club             58  32. Trent Swim Club                    55
 33. Lindsay Lightningbolts SC          27  34. Whitby Dolphins Swim Club          17