City of Markham Pan Am Centre - Site License           1/15/2017 - 5:36 PM
   MAC Winter  Invitational January 12-15,2017 - 1/12/2017 to 1/15/2017    
 
 Event 30  Boys 13 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Burton, Russell        13 GMAC              1:05.11    1:03.35   20  
                 30.59      1:03.35 (32.76)
  2 MacPherson, Gregor     13 CSL               1:10.22    1:08.78   19  
                 33.65      1:08.78 (35.13)
  3 Bracho, Quitze         13 Club Warriors     1:12.94    1:10.07   18  
                 33.85      1:10.07 (36.22)
  4 Chan, Joshua           13 GHAC              1:11.97    1:10.56   17  
                 33.90      1:10.56 (36.66)
  5 McDonald, Thomas       13 GMAC              1:13.17    1:10.86   16  
                 34.13      1:10.86 (36.73)
  6 Séguin, Xavier         13 Pointe-Claire Sw  1:13.23    1:11.49   15  
                 35.03      1:11.49 (36.46)
  7 McFadden, Connor       13 Chatham           1:12.62    1:12.45   14  
                 34.75      1:12.45 (37.70)
  8 Campbell, Colin        13 GMAC              1:13.82    1:13.30   13  
                 35.22      1:13.30 (38.08)
  9 Tichy, Reid            13 VAC               1:14.99    1:14.23   12  
                 36.40      1:14.23 (37.83)
 10 Vragovic, Viktor       13 PICK              1:15.84    1:14.90   11  
                 36.37      1:14.90 (38.53)
 
                            === B - Final ===                            
 
 11 Gunn, Anthony          13 GMAC              1:16.14    1:14.66   10  
                 35.98      1:14.66 (38.68)
 12 Porterfield, William   13 GHAC              1:16.75    1:15.91    9  
                 36.25      1:15.91 (39.66)
 13 Monteiro, Marco        13 GMAC              1:17.89    1:16.61    8  
                 36.03      1:16.61 (40.58)
 14 Hagarty, Eamon         13 GMAC              1:17.80    1:17.06    7  
                 37.47      1:17.06 (39.59)
 15 Jensen, Alexander      13 GMAC              1:18.95    1:17.23    6  
                 38.02      1:17.23 (39.21)
 16 Polewski, Cole         13 WAC               1:18.53    1:17.70    5  
                 38.05      1:17.70 (39.65)
 17 Kilger, Kaden          13 CSL               1:18.73    1:17.88    4  
                 38.56      1:17.88 (39.32)
 18 Botica, Filip M        13 WAC               1:18.65    1:18.92    3  
                 37.96      1:18.92 (40.96)
 19 Cui, Derrick           13 MAC               1:18.87    1:20.29    2  
                 38.80      1:20.29 (41.49)
 20 Prokosch, Jake         13 Crest Swimming    1:19.46    1:21.25    1  
                 38.95      1:21.25 (42.30)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 18 Mills, Emmett          13 GCAC-ON           1:18.79             
 22 McMullen, Liam         13 Crest Swimming    1:19.84             
 23 Abbatangelo, Ethan     13 MAC               1:20.61             
 24 Racic, Jacob           13 MAC               1:22.03             
 25 Sanchez, Daniel        13 VAC               1:23.82             
 -- Karlov, Evan           13 AAC                   NS              
 
 Event 30  Boys 14 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Bernard, Graysen       14 TSC               1:00.77      58.57   20  
                 28.40        58.57 (30.17)
  2 Oswald, Brendan A      14 WAC               1:03.94    1:02.93   19  
  3 Tran, David            14 Chatham           1:05.04    1:05.44   18  
                 31.69      1:05.44 (33.75)
  4 Bell, Tyler            14 Club Warriors     1:06.03    1:05.45   17  
                 32.22      1:05.45 (33.23)
  5 Liendo, Joshua         14 NYAC              1:06.37    1:05.81   16  
                 31.65      1:05.81 (34.16)
  6 Celsi, Damian          14 TSC               1:05.74    1:06.25   15  
                 31.71      1:06.25 (34.54)
  7 Robins, Philippe       14 Pointe-Claire Sw  1:07.28    1:08.02   14  
                 33.20      1:08.02 (34.82)
  8 Bird, Liam             14 MSSAC             1:08.25    1:08.24   13  
                 32.68      1:08.24 (35.56)
  9 Fox, Chris             14 COBRA             1:08.65    1:08.42   12  
                 33.46      1:08.42 (34.96)
 10 Florea, Christian      14 MSSAC             1:08.84    1:08.89   11  
                 33.03      1:08.89 (35.86)
 
                            === B - Final ===                            
 
 11 Ortiz, Pablo M         14 COBRA             1:09.66    1:07.23   10  
                 32.72      1:07.23 (34.51)
 12 Kus, Patrick           14 ESWIM             1:10.14    1:08.49    9  
                 33.80      1:08.49 (34.69)
 13 Field, Sean            14 Pointe-Claire Sw  1:09.88    1:08.63    8  
                 33.10      1:08.63 (35.53)
 14 Zhang, Byron           14 MSSAC             1:09.46    1:09.26    7  
                 33.80      1:09.26 (35.46)
 15 Johnston, Andrew       14 BTSC              1:09.30    1:09.93    6  
 16 Kramer, Oliver         14 VAC               1:10.06    1:10.04    5  
                 34.25      1:10.04 (35.79)
 17 Groisman, Jonathan     14 VAC               1:10.08    1:10.18    4  
                 34.54      1:10.18 (35.64)
 18 Walker, Tristan        14 COBRA             1:10.11    1:10.61    3  
                 34.39      1:10.61 (36.22)
 19 Wheatcroft, Thomas     14 TSC               1:10.46    1:11.36    2  
                 34.80      1:11.36 (36.56)
 -- Liu, Stephen           14 Ducks             1:09.08         DQ  
                 34.08           DQ (35.81)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 21 Brown, Eric            14 Pointe-Claire Sw  1:10.51             
 22 Eddington, Matt        14 Chatham           1:10.52             
 23 Poulos, George         14 ESWIM             1:10.63             
 24 Irsik, Norbi           14 NYAC              1:10.98             
 25 Tatic, Malcolm A       14 WAC               1:11.15             
 26 Stever, Aidan          14 NORAC             1:11.25             
 27 Lavchev, Neno          14 Pointe-Claire Sw  1:11.30             
 28 Kralj, Adam            14 MSSAC             1:11.82             
 29 Kwong, Matthew         14 WAC               1:13.08             
 30 Loureiro-Kent, Samuel  14 TRENT             1:13.31             
 31 Park, Fergus           14 Club Warriors     1:13.49             
 32 Kay, Evan              14 NYAC              1:13.54             
 33 McKay, Caleb           14 Pointe-Claire Sw  1:14.18             
 34 Gilbert, Andrew        14 MAC               1:15.21             
 35 Biggar, Jack           14 SR                1:15.32             
 36 Girard, Vincent        14 Pointe-Claire Sw  1:15.47             
 37 Verrier, Micah         14 GCAC-ON           1:15.70             
 38 Loong, Jacob           14 MAC               1:16.35             
 39 Barker, Brandon T      14 SSAT              1:17.62             
 40 Melnyk, Ethan          14 BTSC              1:18.50             
 41 Draghici, Stefan       14 PICK              1:19.85             
 42 Schwab, Alexander A    14 Crest Swimming    1:20.23             
 42 Campbell, Kevin        14 MSSAC             1:20.23             
 44 Tran, Logan            14 MAC               1:20.65             
 45 Lim, Curtis            14 MAC               1:21.22             
 -- Toader, Anthony        14 PICK                  DQ              
 -- Roy, Tyler             14 Pointe-Claire Sw      NS              
 
 Event 30  Boys 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Lashley, Tariq         18 ESWIM             1:02.69    1:00.95   20  
                 29.75      1:00.95 (31.20)
  2 Fazekas, Ethan B       17 WAC               1:01.25    1:01.37   19  
                 30.01      1:01.37 (31.36)
  3 Goodman, Graeme        17 TSC               1:02.49    1:01.80   18  
                 29.53      1:01.80 (32.27)
  4 Stokes, Richie         16 ESWIM             1:03.89    1:01.92   17  
                 30.87      1:01.92 (31.05)
  5 Boyd, Thomas           15 NEOR              1:03.69    1:02.15   16  
                 30.11      1:02.15 (32.04)
  6 Yang, Ray              16 ESWIM             1:04.04    1:02.61   15  
                 30.85      1:02.61 (31.76)
  7 Gagne, Collyn          16 OAK               1:01.79    1:03.02   14  
                 31.33      1:03.02 (31.69)
  8 Wain-Lowe, Haydn C     17 GHAC              1:03.57    1:03.10   13  
                 30.24      1:03.10 (32.86)
  9 Bracho, Canek          15 Club Warriors     1:03.61    1:03.42   12  
                 30.75      1:03.42 (32.67)
 10 Kischitzky, Shai       17 VAC               1:04.02    1:04.17   11  
                 31.00      1:04.17 (33.17)
 
                            === B - Final ===                            
 
 11 Gaziev, Ruslan         17 ESWIM             1:04.86      58.71   10  
                 28.12        58.71 (30.59)
 12 Steele, James          16 GMAC              1:04.08    1:03.33    9  
                 30.44      1:03.33 (32.89)
 13 Anton, Colby           15 Club Warriors     1:05.15    1:03.42    8  
                 31.36      1:03.42 (32.06)
 14 Kopinski, Riley        17 NEOR              1:04.09    1:03.84    7  
 15 Smith, Everett         15 NEOR              1:05.44    1:04.28    6  
                 31.43      1:04.28 (32.85)
 16 Levytskyy, Max         16 ESWIM             1:05.02    1:04.47    5  
                 31.88      1:04.47 (32.59)
 17 Hull, Aidan            15 TSC               1:05.30    1:04.69    4  
                 31.99      1:04.69 (32.70)
 18 Antifaoff, Micheal     16 OAK               1:04.84    1:04.94    3  
                 32.46      1:04.94 (32.48)
 19 McCole, James          17 Crest Swimming    1:05.60    1:06.00    2  
                 31.66      1:06.00 (34.34)
 20 Konik, Justin          16 ESWIM             1:05.57    1:06.14    1  
                 32.42      1:06.14 (33.72)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  1 Kay, Philip            17 NYAC              1:00.38             
 22 Anderchek, William     15 OAK               1:05.79             
 23 Somov, Alex            16 BTSC              1:05.86             
 24 Nyhof, Bar             15 COBRA             1:05.92             
 25 Beals, Connor          17 COBRA             1:06.01             
 26 Eley, Andrew           15 BTSC              1:06.04             
 27 Brenken, David         17 NYAC              1:06.20             
 28 Malcolm, Hal           16 OAK               1:06.33             
 29 Bonner, Mattheau       16 ESWIM             1:06.39             
 30 Kennedy, Julian        15 NYAC              1:06.48             
 31 Cameron, Benjamin      15 Club Warriors     1:06.78             
 32 Saarloos, Art          15 MSSAC             1:07.09             
 33 McCabe, Cameron        18 MSSAC             1:07.14             
 34 Martin, Matthew        15 NYAC              1:07.61             
 35 Topping, Jasen         17 GHAC              1:07.80             
 36 Johnson, Taggert       15 TRENT             1:08.11             
 37 Budau, Andrew          17 NEOR              1:08.14             
 38 Malesich, Aidan        15 PICK              1:08.33             
 38 Inouye, Ethan          16 GHAC              1:08.33             
 40 Harrison, Ethan        17 AAC               1:08.35             
 41 Corazza, Luca          16 NYAC              1:08.50             
 42 Stoyan, John           17 TSC               1:08.51             
 43 Geoffroy, Mathieu      15 Pointe-Claire Sw  1:08.77             
 44 Wingfelder, Teague     15 LSC               1:08.78             
 45 Bayley, Adam H         15 Crest Swimming    1:09.02             
 46 Bird, Josh             16 MSSAC             1:09.17             
 47 Wang, Colin            15 MSSAC             1:09.30             
 48 Loewen, Riley          15 ESWIM             1:09.85             
 49 Antonen, Eric M        15 TSC               1:10.11             
 50 Medeiros, Amadeus      15 ESWIM             1:10.33             
 51 Jones, Ryland          16 TSC               1:10.37             
 51 Offman, Eli            16 TSC               1:10.37             
 53 Urdanivia, Mathias     15 NYAC              1:10.52             
 54 Adamson, Zachary M     16 Bolts             1:10.68             
 54 Molella, Jacob         15 COBRA             1:10.68             
 56 Brajuka, Matthew       15 ESWIM             1:10.86             
 57 Telford, Ryan          18 AAC               1:10.98             
 58 Pang, Bill Y           16 MSSAC             1:11.05             
 59 Chiang, Leo Y          15 MAC               1:11.23             
 60 Cui, Dixun             16 MAC               1:11.51             
 61 Rezk, Omar             16 NYAC              1:11.69             
 62 Markos, Daniel         16 MAC               1:11.92             
 63 McLeod, Lorne          15 Pointe-Claire Sw  1:12.03             
 64 Walker, Aidan          15 MAC               1:12.20             
 65 Baker, Justin          15 NYAC              1:12.33             
 66 Bonus, Vincent         15 MAC               1:12.38             
 67 McLelland, Christophe  17 Ducks             1:12.68             
 68 Dey, Dittam            17 TSC               1:12.75             
 69 Seccareccia, Alec J    16 SSAT              1:13.09             
 70 Juric, Patrick         16 VAC               1:13.44             
 71 Ho, Robert             15 COBRA             1:13.62             
 72 La, David              17 MAC               1:13.92             
 73 Jakmara, Hadi          16 Crest Swimming    1:14.85             
 74 La, Richard            15 MAC               1:15.51             
 75 Gumbs, Austin D        16 Crest Swimming    1:16.59             
 76 Offenbacher, Matthew   15 MAC               1:16.61             
 77 Bello, Anthony         15 VAC               1:16.78             
 78 Baird, Kyle            16 Ducks             1:17.32             
 79 Cheung, Edward         15 MAC               1:17.35             
 80 Mircevski, Dejan       15 PICK              1:19.18             
 -- Rothery, Jacob         17 TSC                   NS              
 -- Daley, Ethan           15 NYAC                  NS              
 -- Brown, Taila           16 NYAC                  NS              
 -- Roy, Liam              15 Pointe-Claire Sw      NS              
 -- Sosa Miranda, Fabian   16 ESWIM                 NS              
 
                 Combined Team Scores - Through Event 30                 
 
  1. Markham Aquatic Club             2379   2. Barrie Trojan Swim Club        1520.5
  3. Windsor Aquatic Club             1193   4. Etobicoke Swimming             1144.5
  5. Club Warriors                   972.5   6. Mississauga Swimming            919.5
  7. Guelph Marlin Aq Club             867   8. North York Aquatic Club           845
  9. Ducks Swimming                  746.5  10. Vancouver Pacific Swim Club       722
 11. Crescent Town Swim Club           694  12. Pointe-Claire Swim Club         639.5
 13. Toronto Swim Club                 608  14. Sault Surge Aquatic Team        410.5
 15. North Eastern Swimming            408  16. Golden Horseshoe Aquatic Club   401.5
 17. Garden City Aquatic Club          314  18. Thunder Bay Thunderbolts          312
 19. Northumberland Aquatic Club     284.5  20. Swimming Dragons                  282
 21. Ajax Aquatic Club                 274  22. Cobra Swim Club                 268.5
 23. Vaughan Aquatic Club              237  24. Cornwall Sea Lions                231
 25. Oakville Aquatic Club             227  26. Chatham Y Pool Sharks             213
 27. Lakeshore Swim Club               161  28. Pickering Swim Club               126
 29. Sarnia Rapids                     121  30. University of Guelph               78
 31. Swim Apex Aquatic Club             58  32. Trent Swim Club                    55
 33. Lindsay Lightningbolts SC          27  34. Whitby Dolphins Swim Club          17