City of Markham Pan Am Centre - Site License           1/15/2017 - 5:35 PM
   MAC Winter  Invitational January 12-15,2017 - 1/12/2017 to 1/15/2017    
 
 Event 26  Boys 13 Year Olds 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Park, Kevin            13 Crest Swimming    2:23.99    2:22.44   20  
                 31.63      1:08.62 (36.99)
        1:45.94 (37.32)     2:22.44 (36.50)
  2 Burton, Russell        13 GMAC              2:28.42    2:26.21   19  
                 30.86      1:07.35 (36.49)
        1:46.60 (39.25)     2:26.21 (39.61)
  3 Qu, Daniel             13 MAC               2:29.94    2:26.49   18  
                 31.76      1:08.46 (36.70)
        1:46.61 (38.15)     2:26.49 (39.88)
  4 Beckstead-Holman, Wil  13 GMAC              2:38.09    2:31.15   17  
                 32.88      1:10.99 (38.11)
        1:51.97 (40.98)     2:31.15 (39.18)
  5 McDonald, Thomas       13 GMAC              2:37.37    2:32.41   16  
                 32.41      1:10.22 (37.81)
        1:50.74 (40.52)     2:32.41 (41.67)
  6 Nowak, Matthew         13 AAC               2:37.89    2:33.51   15  
                 32.59      1:11.50 (38.91)
        1:52.08 (40.58)     2:33.51 (41.43)
  7 Mills, Emmett          13 GCAC-ON           2:39.94    2:37.65   14  
                 34.92      1:15.08 (40.16)
        1:57.22 (42.14)     2:37.65 (40.43)
  8 Beckstead-Holman, Mar  13 GMAC              2:41.49    2:38.36   13  
                 33.71      1:12.55 (38.84)
        1:55.00 (42.45)     2:38.36 (43.36)
  9 Boden, Alex R          13 GHAC              2:41.85    2:38.68   12  
                 33.42      1:13.61 (40.19)
        1:56.06 (42.45)     2:38.68 (42.62)
 10 Campbell, Colin        13 GMAC              2:42.93    2:38.77   11  
                 34.47      1:14.19 (39.72)
        1:55.95 (41.76)     2:38.77 (42.82)
 
                            === B - Final ===                            
 
 11 Van Driel, Noah        13 LSC               2:46.65    2:42.81   10  
                 34.69      1:16.31 (41.62)
        1:59.10 (42.79)     2:42.81 (43.71)
 12 Hagarty, Eamon         13 GMAC              2:46.99    2:43.27    9  
                                1:14.77 ( )
        1:58.99 (44.22)     2:43.27 (44.28)
 13 Bayley, Michael R      13 Crest Swimming    2:49.19    2:45.90    8  
                 35.04      1:16.60 (41.56)
        2:00.66 (44.06)     2:45.90 (45.24)
 14 Fan, Daniel            13 VPSC              2:52.99    2:48.69    7  
                 36.03      1:17.20 (41.17)
        2:01.57 (44.37)     2:48.69 (47.12)
 15 McMullen, Liam         13 Crest Swimming    2:49.91    2:50.55    6  
                 36.79      1:18.94 (42.15)
        2:05.61 (46.67)     2:50.55 (44.94)
 
 Event 26  Boys 14 Year Olds 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Oswald, Brendan A      14 WAC               2:18.55    2:15.40   20  
                 30.55      1:06.15 (35.60)
        1:41.16 (35.01)     2:15.40 (34.24)
  2 Liendo, Joshua         14 NYAC              2:18.55    2:17.68   19  
                                1:06.34 ( )
        1:42.24 (35.90)     2:17.68 (35.44)
  3 Langman, Kelton        14 Club Warriors     2:24.44    2:20.29   18  
                 31.17      1:07.26 (36.09)
        1:43.22 (35.96)     2:20.29 (37.07)
  4 Florea, Christian      14 MSSAC             2:24.55    2:22.14   17  
                 31.85      1:08.23 (36.38)
        1:44.37 (36.14)     2:22.14 (37.77)
  5 Landry, Nathan         14 Club Warriors     2:23.85    2:23.66   16  
                 31.15      1:07.46 (36.31)
        1:45.34 (37.88)     2:23.66 (38.32)
  6 Hunter, William        14 GHAC              2:24.70    2:24.78   15  
                 31.82      1:07.85 (36.03)
        1:46.02 (38.17)     2:24.78 (38.76)
  7 Groisman, Jonathan     14 VAC               2:28.03    2:25.06   14  
                 31.64      1:08.63 (36.99)
        1:47.28 (38.65)     2:25.06 (37.78)
  8 Irsik, Norbi           14 NYAC              2:28.10    2:26.79   13  
                 32.05      1:09.20 (37.15)
        1:48.00 (38.80)     2:26.79 (38.79)
  9 Bird, Liam             14 MSSAC             2:28.91    2:27.04   12  
                 31.21      1:08.77 (37.56)
        1:47.43 (38.66)     2:27.04 (39.61)
 10 Paz, Andres            14 Club Warriors     2:29.74    2:31.54   11  
                 33.43      1:11.56 (38.13)
        1:51.84 (40.28)     2:31.54 (39.70)
 
                            === B - Final ===                            
 
 11 Lavchev, Neno          14 Pointe-Claire Sw  2:36.36    2:32.68   10  
                 33.11      1:11.86 (38.75)
        1:52.79 (40.93)     2:32.68 (39.89)
 12 Fox, Chris             14 COBRA             2:34.55    2:33.82    9  
                 32.74      1:12.57 (39.83)
        1:53.57 (41.00)     2:33.82 (40.25)
 13 McKay, Caleb           14 Pointe-Claire Sw  2:40.88    2:36.44    8  
                 34.57      1:15.10 (40.53)
        1:56.63 (41.53)     2:36.44 (39.81)
 14 Brown, Eric            14 Pointe-Claire Sw  2:39.41    2:37.48    7  
                 34.10      1:14.72 (40.62)
        1:56.18 (41.46)     2:37.48 (41.30)
 15 Stever, Aidan          14 NORAC             2:36.23    2:38.14    6  
                 33.33      1:13.30 (39.97)
        1:56.09 (42.79)     2:38.14 (42.05)
 16 Gilbart, Logan         14 BTSC              2:47.15    2:43.05    5  
                 33.85      1:16.50 (42.65)
        2:00.03 (43.53)     2:43.05 (43.02)
 17 Liu, Raymond           14 MAC               2:46.55    2:44.12    4  
                 35.57      1:16.53 (40.96)
        2:00.37 (43.84)     2:44.12 (43.75)
 18 Roy, Tyler             14 Pointe-Claire Sw  2:51.74    2:47.28    3  
                 35.35      1:17.01 (41.66)
        2:02.29 (45.28)     2:47.28 (44.99)
 19 Dollinger, Ryan        14 Pointe-Claire Sw  2:55.18    2:47.38    2  
                 33.70      1:14.81 (41.11)
        2:01.23 (46.42)     2:47.38 (46.15)
 20 Lifshits, Sean         14 VAC               2:55.45    2:54.19    1  
                 35.51      1:18.10 (42.59)
        2:05.45 (47.35)     2:54.19 (48.74)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 16 Fitzpatrick, Trevor    14 COBRA             2:45.83             
               1:17.48    2:45.83 (1:28.35)
 22 Mailloux, Jackson      14 Pointe-Claire Sw  3:01.55             
               1:27.04    3:01.55 (1:34.51)
 -- Walker, Tristan        14 COBRA                 DQ              
               1:12.82         DQ (1:29.00)
 -- Cao, Felix             14 Club Warriors         NS              
 
 Event 26  Boys 15 & Over 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Yang, Ray              16 ESWIM             2:09.11    2:07.40   20  
                 28.58      1:00.96 (32.38)
        1:33.89 (32.93)     2:07.40 (33.51)
  2 Lashley, Tariq         18 ESWIM             2:14.26    2:10.05   19  
                 29.28      1:01.78 (32.50)
      2:10.05 (1:08.27)                    
  3 Norval, Connor W       17 MAC               2:16.15    2:13.19   18  
                 29.69      1:03.85 (34.16)
        1:38.71 (34.86)     2:13.19 (34.48)
  4 Bonner, Mattheau       16 ESWIM             2:14.36    2:14.92   17  
                 29.88      1:04.22 (34.34)
        1:39.14 (34.92)     2:14.92 (35.78)
  5 Antifaoff, Micheal     16 OAK               2:16.90    2:15.98   16  
                 30.96      1:06.21 (35.25)
        1:41.53 (35.32)     2:15.98 (34.45)
  6 Gagne, Collyn          16 OAK               2:16.28    2:16.02   15  
                 30.11      1:05.97 (35.86)
        1:41.33 (35.36)     2:16.02 (34.69)
  7 Stokes, Richie         16 ESWIM             2:17.42    2:16.73   14  
                 30.43      1:04.90 (34.47)
        1:40.37 (35.47)     2:16.73 (36.36)
  8 Brenken, David         17 NYAC              2:16.64    2:17.16   13  
                 30.71      1:05.39 (34.68)
        1:41.54 (36.15)     2:17.16 (35.62)
  9 Ji, Eric               16 MAC               2:18.68    2:18.07   12  
                 29.62      1:05.02 (35.40)
        1:42.11 (37.09)     2:18.07 (35.96)
 10 Corazza, Luca          16 NYAC              2:18.94    2:18.35   11  
                 30.56      1:05.83 (35.27)
        1:41.76 (35.93)     2:18.35 (36.59)
 
                            === B - Final ===                            
 
 11 De Robles, Nickolai    18 ESWIM             2:19.42    2:16.25   10  
                 30.64      1:05.31 (34.67)
        1:40.50 (35.19)     2:16.25 (35.75)
 12 Beals, Connor          17 COBRA             2:20.99    2:16.64    9  
                 29.69      1:04.63 (34.94)
        1:40.64 (36.01)     2:16.64 (36.00)
 13 Cui, Dixun             16 MAC               2:21.41    2:17.22    8  
                 30.12      1:05.04 (34.92)
        1:40.34 (35.30)     2:17.22 (36.88)
 14 Judson, Jacob          15 OAK               2:19.65    2:18.35    7  
                 30.95      1:06.02 (35.07)
        1:42.00 (35.98)     2:18.35 (36.35)
 15 Jensen, Ryan           17 GMAC              2:19.67    2:19.48    6  
                 30.02      1:04.98 (34.96)
        1:42.30 (37.32)     2:19.48 (37.18)
 16 Sosa Miranda, Cesar    17 ESWIM             2:22.32    2:20.02    5  
                 30.48      1:05.68 (35.20)
        1:42.41 (36.73)     2:20.02 (37.61)
 17 Antonen, Eric M        15 TSC               2:24.33    2:22.22    4  
                 31.48      1:07.47 (35.99)
        1:45.83 (38.36)     2:22.22 (36.39)
 18 Mitchell, Hayden R     16 WAC               2:22.96    2:22.28    3  
                 30.81      1:06.37 (35.56)
        1:43.76 (37.39)     2:22.28 (38.52)
 19 Black, Josh            16 NYAC              2:22.56    2:22.37    2  
                 31.13      1:07.08 (35.95)
        1:44.84 (37.76)     2:22.37 (37.53)
 20 Bailey, Michael        15 NYAC              2:25.46    2:23.37    1  
                 31.90      1:08.07 (36.17)
        1:44.79 (36.72)     2:23.37 (38.58)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 19 Lychy, Thomas          17 NYAC              2:23.18             
               1:09.23    2:23.18 (1:13.95)
 20 Bird, Josh             16 MSSAC             2:23.70             
               1:05.99    2:23.70 (1:17.71)
 22 Park, Austin           15 MSSAC             2:25.15             
               1:07.27    2:25.15 (1:17.88)
 24 Pesevski, Filip        17 MSSAC             2:25.52             
               1:07.37    2:25.52 (1:18.15)
 25 Offman, Eli            16 TSC               2:25.67             
               1:06.18    2:25.67 (1:19.49)
 26 Steele, James          16 GMAC              2:26.12             
               1:07.13    2:26.12 (1:18.99)
 27 Jones, Ryland          16 TSC               2:26.80             
               1:07.60    2:26.80 (1:19.20)
 28 Malcolm, Hal           16 OAK               2:26.88             
               1:08.74    2:26.88 (1:18.14)
 29 Round, Christopher     17 VAC               2:26.92             
               1:08.84    2:26.92 (1:18.08)
 30 Wood-Anderson, Desmon  16 NEOR              2:27.97             
               1:11.16    2:27.97 (1:16.81)
 31 Haasler, Adrian        17 OAK               2:28.87             
               1:09.49    2:28.87 (1:19.38)
 32 Stehle, Jarod          16 BTSC              2:29.41             
               1:11.04    2:29.41 (1:18.37)
 33 McLelland, Christophe  17 Ducks             2:30.53             
               1:09.45    2:30.53 (1:21.08)
 34 Leguia, Arturo         15 VAC               2:30.84             
               1:11.42    2:30.84 (1:19.42)
 35 Collier, Joe           15 BTSC              2:31.47             
               1:11.78    2:31.47 (1:19.69)
 36 Poon, Julian           16 MSSAC             2:32.41             
               1:10.04    2:32.41 (1:22.37)
 37 Jin, Talon             16 VAC               2:32.68             
               1:08.87    2:32.68 (1:23.81)
 38 Saarloos, Art          15 MSSAC             2:33.47             
               1:11.01    2:33.47 (1:22.46)
 39 Rezk, Omar             16 NYAC              2:34.57             
               1:10.78    2:34.57 (1:23.79)
 40 Olson, Tyler           17 PICK              2:34.77             
               1:12.15    2:34.77 (1:22.62)
 41 Boscariol, Ethan       16 MAC               2:34.97             
               1:13.92    2:34.97 (1:21.05)
 42 Harris, Logan          15 TSC               2:35.48             
               1:08.57    2:35.48 (1:26.91)
 43 Dey, Dittam            17 TSC               2:35.63             
               1:08.54    2:35.63 (1:27.09)
 44 Malesich, Aidan        15 PICK              2:36.54             
               1:12.94    2:36.54 (1:23.60)
 45 Tannir, Nader          16 PICK              2:36.94             
               1:11.88    2:36.94 (1:25.06)
 46 Murray, Jamie          16 PICK              2:38.42             
               1:14.42    2:38.42 (1:24.00)
 47 Luo, Gabriel           15 NYAC              2:38.45             
               1:12.84    2:38.45 (1:25.61)
 48 Molella, Jacob         15 COBRA             2:39.26             
               1:11.57    2:39.26 (1:27.69)
 49 La, David              17 MAC               2:41.00             
               1:12.07    2:41.00 (1:28.93)
 50 Santangelo, Lucas      15 GMAC              2:41.05             
               1:15.09    2:41.05 (1:25.96)
 51 Boyd, Thomas           15 NEOR              2:41.64             
               1:12.90    2:41.64 (1:28.74)
 52 Hussain, Abdullah E    16 COBRA             2:42.74             
               1:14.32    2:42.74 (1:28.42)
 53 Barone, Adam           15 COBRA             2:44.65             
               1:17.04    2:44.65 (1:27.61)
 54 Pang, Bill Y           16 MSSAC             2:45.19             
               1:17.66    2:45.19 (1:27.53)
 55 Konrad, Jaxon          15 GMAC              2:48.01             
               1:15.06    2:47.94 (1:32.88)
        3:08.28 (20.34)         2:48.01 ( )
 56 Vragovic, Joseph       16 PICK              2:50.00             
               1:15.76    2:50.00 (1:34.24)
 57 Ho, Robert             15 COBRA             2:58.59             
                                1:15.17 ( )
      2:58.59 (1:43.42)                    
 -- Walt, Chad             16 VAC                   DQ              
               1:08.71         DQ (1:18.68)
 -- Lian, Brian            15 Rhsd                 DNF              
 -- Tapp, Brandon          15 PICK                  NS              
 -- Valcic, Cameron        17 TSC                   NS              
 -- Roy, Liam              15 Pointe-Claire Sw      NS              
 -- Rozo, Rafael Rodrigo   18 Gryphons              NS              
 
                 Combined Team Scores - Through Event 26                 
 
  1. Markham Aquatic Club           2319.5   2. Barrie Trojan Swim Club        1443.5
  3. Windsor Aquatic Club              951   4. Etobicoke Swimming              912.5
  5. Mississauga Swimming            810.5   6. Club Warriors                   792.5
  7. North York Aquatic Club           733   8. Ducks Swimming                  705.5
  9. Guelph Marlin Aq Club           679.5  10. Crescent Town Swim Club         648.5
 11. Vancouver Pacific Swim Club       641  12. Pointe-Claire Swim Club           492
 13. Toronto Swim Club                 445  14. Sault Surge Aquatic Team        356.5
 15. North Eastern Swimming            338  16. Golden Horseshoe Aquatic Club   317.5
 17. Garden City Aquatic Club          282  18. Thunder Bay Thunderbolts          270
 19. Swimming Dragons                  267  20. Ajax Aquatic Club                 243
 21. Northumberland Aquatic Club     238.5  22. Cobra Swim Club                 201.5
 23. Cornwall Sea Lions                188  24. Vaughan Aquatic Club              160
 25. Oakville Aquatic Club             152  26. Lakeshore Swim Club               129
 27. Chatham Y Pool Sharks             113  28. Pickering Swim Club               104
 29. Sarnia Rapids                      90  30. University of Guelph               78
 31. Swim Apex Aquatic Club             58  32. Trent Swim Club                    53
 33. Lindsay Lightningbolts SC          27