City of Markham Pan Am Centre - Site License           1/15/2017 - 5:35 PM
   MAC Winter  Invitational January 12-15,2017 - 1/12/2017 to 1/15/2017    
 
 Event 22  Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Loewen, Jack           10 Crest Swimming    1:27.95    1:32.87   20  
                 42.35      1:32.87 (50.52)
  2 Da Ponte, Zack P        9 Ducks             1:55.08    1:52.93   19  
                 50.51    1:52.93 (1:02.42)
 
 Event 22  Boys 11 Year Olds 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Boddy, Ethan           11 BTSC              1:35.55    1:26.77   20  
                 40.68      1:26.77 (46.09)
  2 Chen, Albert           11 VPSC              1:31.41    1:29.42   19  
                 40.21      1:29.42 (49.21)
  3 Lee, Tyler             11 VPSC              1:31.67    1:30.56   18  
                 42.91      1:30.56 (47.65)
  4 Legallais, Tyler       11 Ducks             1:31.59    1:30.68   17  
                 42.01      1:30.68 (48.67)
  5 Da Ponte, Tyler C      11 Ducks             1:25.13    1:31.30   16  
                 41.91      1:31.30 (49.39)
  6 Hart, Sayre E          11 BTSC              1:35.06    1:36.16   15  
                 42.40      1:36.16 (53.76)
  7 Opara, Amadi A         11 MAC               1:39.00    1:37.40   14  
                 45.51      1:37.40 (51.89)
  8 Chisholm, Sam          11 Bolts             1:37.95    1:40.63   13  
                 46.33      1:40.63 (54.30)
 -- Banton, Will S         11 SSAT              1:35.68         DQ  
                 46.98           DQ (53.32)
 
 Event 22  Boys 12 Year Olds 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Loewen, Benjamin       12 Crest Swimming    1:06.35    1:06.51   20  
                 31.26      1:06.51 (35.25)
  2 Keenan, Matthew        12 BTSC              1:09.33    1:08.25   19  
                 32.06      1:08.25 (36.19)
  3 Fernandez, Alexis D    12 MSSAC             1:11.33    1:11.57   18  
                 33.95      1:11.57 (37.62)
  4 Zhang, Charles         12 MAC               1:15.10    1:13.85   17  
                 34.75      1:13.85 (39.10)
  5 Park, Lucas            12 Crest Swimming    1:11.78    1:14.58   16  
                 33.98      1:14.58 (40.60)
  6 Nelander, Thomas O     12 Ducks             1:13.47    1:15.11   15  
                 36.35      1:15.11 (38.76)
  7 Davison, Brent W       12 Ducks             1:16.02    1:15.77   14  
                 36.01      1:15.77 (39.76)
  8 Hui, Jing Wen          12 MAC               1:16.47    1:15.88   13  
                 34.74      1:15.88 (41.14)
  9 Qin, Ryan              12 MSSAC             1:19.67    1:18.65   12  
                 36.58      1:18.65 (42.07)
 10 Montes, Jesse          12 BTSC              1:24.63    1:19.14   11  
                 36.51      1:19.14 (42.63)
 11 Ryan, Brigham          12 MAC               1:25.10    1:19.98   10  
                 35.80      1:19.98 (44.18)
 12 Elazizi, Youssif S     12 MSSAC             1:21.33    1:20.16    9  
                 36.90      1:20.16 (43.26)
 13 Shabaka, Adam          12 MSSAC             1:20.04    1:22.87    8  
                 37.14      1:22.87 (45.73)
 14 Stabler, Philip        12 MAC               1:25.19    1:25.85    7  
                 38.53      1:25.85 (47.32)
 15 Kryger, Matthew        12 GCAC-ON           1:25.94    1:26.48    6  
                 40.01      1:26.48 (46.47)
 16 li, Andrew             12 Rhsd              1:24.82    1:27.73    5  
                 41.90      1:27.73 (45.83)
 17 Peng, Henry            12 MAC               1:31.22    1:33.56    4  
                 44.42      1:33.56 (49.14)
 18 Davis, Matt            12 BTSC              1:31.66    1:33.82    3  
                 42.40      1:33.82 (51.42)
 19 Danos, Xander          12 MAC               1:30.36    1:35.63    2  
                 45.80      1:35.63 (49.83)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 22                 
 
  1. Markham Aquatic Club           1892.5   2. Barrie Trojan Swim Club        1167.5
  3. Windsor Aquatic Club              853   4. Etobicoke Swimming              795.5
  5. Mississauga Swimming            717.5   6. Club Warriors                   677.5
  7. North York Aquatic Club           656   8. Vancouver Pacific Swim Club       571
  9. Crescent Town Swim Club         560.5  10. Guelph Marlin Aq Club           552.5
 11. Ducks Swimming                  531.5  12. Toronto Swim Club                 400
 13. Pointe-Claire Swim Club           384  14. North Eastern Swimming            315
 15. Sault Surge Aquatic Team          305  16. Golden Horseshoe Aquatic Club   265.5
 17. Thunder Bay Thunderbolts          261  18. Garden City Aquatic Club          231
 19. Swimming Dragons                  218  20. Ajax Aquatic Club                 212
 21. Northumberland Aquatic Club       183  22. Cobra Swim Club                 175.5
 23. Cornwall Sea Lions                160  24. Chatham Y Pool Sharks             113
 25. Pickering Swim Club               104  26. Vaughan Aquatic Club              100
 27. Sarnia Rapids                      90  28. Lakeshore Swim Club                82
 29. University of Guelph               78  30. Oakville Aquatic Club              67
 31. Swim Apex Aquatic Club             58  32. Trent Swim Club                    47
 33. Lindsay Lightningbolts SC          27