City of Markham Pan Am Centre - Site License           1/15/2017 - 5:35 PM
   MAC Winter  Invitational January 12-15,2017 - 1/12/2017 to 1/15/2017    
 
 Event 18  Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Cho, Ian               10 VPSC              1:34.63    1:35.83   20  
                 45.57      1:35.83 (50.26)
  2 Loewen, Jack           10 Crest Swimming    1:40.84    1:41.95   19  
                 49.37      1:41.95 (52.58)
  3 Zou, Ethan Y           10 MAC               1:46.13    1:46.13   18  
                 50.37      1:46.13 (55.76)
  4 Danda, Patryk A        10 BTSC              1:49.25    1:48.25   17  
                 50.11      1:48.25 (58.14)
  5 Usher, Gavin M         10 BTSC              1:45.12    1:56.48   16  
                 54.92    1:56.48 (1:01.56)
  6 Vilchez, Lucian F       8 BTSC              2:01.31    2:05.10   15  
               1:01.55    2:05.10 (1:03.55)
  7 Solem, Jonah            9 BTSC              1:58.49    2:05.58   14  
               1:01.28    2:05.58 (1:04.30)
  8 Switzer, William       10 MAC               2:04.11    2:07.54   13  
               1:00.45    2:07.54 (1:07.09)
  9 Tian, Andrew           10 MAC               2:03.22    2:13.08   12  
               1:06.31    2:13.08 (1:06.77)
 -- Li, Sam                 9 MAC               2:04.15         DQ  
               1:01.43         DQ (1:08.28)
 -- Jin, Kenneth           10 MAC               2:02.06         DQ  
               1:06.19         DQ (1:11.40)
 -- Huang, Adrian          10 MAC               1:59.18         NS  
 -- Shou, Archie           10 MAC               2:04.18         NS  
 
 Event 18  Boys 11 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Mesic, Mateja          11 WAC               1:39.30    1:31.91   20  
  2 Wang, Marshal          11 Rhsd              1:34.02    1:32.11   19  
                 43.61      1:32.11 (48.50)
  3 Vilchez, Jordi F       11 BTSC              1:36.36    1:35.16   18  
                 46.01      1:35.16 (49.15)
  4 Lee, Tyler             11 VPSC              1:36.67    1:36.69   17  
                 47.18      1:36.69 (49.51)
  5 Hart, Sayre E          11 BTSC              1:41.26    1:38.67   16  
                 47.24      1:38.67 (51.43)
  6 Mineque, Quezon        11 Crest Swimming    1:46.82    1:39.65   15  
                 46.16      1:39.65 (53.49)
  7 Tufford, Tomi          11 Crest Swimming    1:40.93    1:40.01   14  
                 47.84      1:40.01 (52.17)
  8 ma, leo                11 Rhsd              1:40.65    1:40.66   13  
                 47.66      1:40.66 (53.00)
  9 Chen, Albert           11 VPSC              1:32.30    1:41.01   12  
                 47.36      1:41.01 (53.65)
 10 Rasmussen, Simon       11 Ducks             1:45.38    1:43.20   11  
                 49.18      1:43.20 (54.02)
 11 Tan, Wyatt             11 Ducks             1:45.98    1:46.00   10  
                 49.95      1:46.00 (56.05)
 12 So, Erik               11 Ducks             1:44.39    1:47.43    9  
                 50.63      1:47.43 (56.80)
 13 Debroux, William M     11 BTSC              1:54.21    1:48.55    8  
                 54.39      1:48.55 (54.16)
 14 Xie, Zachary           11 MAC               1:57.80    1:53.39    7  
                 53.76      1:53.39 (59.63)
 15 Chiang, Darren         11 MAC               1:54.49    2:11.97    6  
               1:02.25    2:11.97 (1:09.72)
 -- Benjamin, Izac N       11 MAC               1:53.41         DQ  
                 57.00         DQ (1:06.59)
 -- Shivers, Noah          11 BTSC              1:53.86         DQ  
                 53.01           DQ (57.67)
 -- Durnford, Andrew       11 MAC               1:49.62         NS  
 -- Liu, John J            11 MAC               1:45.14         NS  
 
 Event 18  Boys 12 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Loewen, Benjamin       12 Crest Swimming    1:17.90    1:20.31   20  
                 38.33      1:20.31 (41.98)
  2 Park, Lucas            12 Crest Swimming    1:22.82    1:20.82   19  
                 38.45      1:20.82 (42.37)
  3 Romanenko, Vlad        12 MSSAC             1:19.56    1:21.94   18  
                 38.56      1:21.94 (43.38)
  4 Noda, Toma             12 Ducks             1:23.42    1:23.81   17  
                 39.73      1:23.81 (44.08)
  5 Keenan, Matthew        12 BTSC              1:24.77    1:24.28   16  
                 40.26      1:24.28 (44.02)
  6 Zhang, Charles         12 MAC               1:32.48    1:26.76   15  
                 41.73      1:26.76 (45.03)
  7 Hui, Jing Wen          12 MAC               1:27.05    1:27.23   14  
                 41.37      1:27.23 (45.86)
  8 Danda, Dominik         12 BTSC              1:36.20    1:29.22   13  
                 42.89      1:29.22 (46.33)
  9 Zizakovic, George      12 Ducks             1:26.87    1:29.67   12  
                 42.78      1:29.67 (46.89)
 10 Carling, Wyatt M       12 Crest Swimming    1:27.84    1:30.69   11  
                 43.42      1:30.69 (47.27)
 11 Wang, David R          12 VPSC              1:25.30    1:32.46   10  
                 43.91      1:32.46 (48.55)
 12 Tang, Nathan           12 GCAC-ON           1:36.82    1:33.49    9  
                 43.98      1:33.49 (49.51)
 13 Gonzalez, Julian       12 BTSC              1:35.99    1:35.46    8  
                 46.22      1:35.46 (49.24)
 14 Paquet, Charlie B      12 BTSC              1:35.52    1:37.37    7  
                 46.08      1:37.37 (51.29)
 15 Sachik, Erik           12 Ducks             1:44.63    1:46.15    6  
                 49.41      1:46.15 (56.74)
 16 Marchand, Andre J      12 SSAT              1:43.65    1:46.60    5  
                 50.02      1:46.60 (56.58)
 17 Arcaina, Andre         12 MAC               1:44.06    1:46.74    4  
                 51.83      1:46.74 (54.91)
 18 Wang, Alan             12 MAC               1:44.40    1:52.44    3  
                 54.09      1:52.44 (58.35)
 19 Yu, Joshua             12 MAC               1:44.31    2:11.12    2  
               1:03.48    2:11.12 (1:07.64)
 -- Zheng, Tyson           12 MAC               1:43.72         NS  
 -- Gilbert, Michael       12 MAC               1:31.20         NS  
 
                 Combined Team Scores - Through Event 18                 
 
  1. Markham Aquatic Club           1343.5   2. Etobicoke Swimming              795.5
  3. Barrie Trojan Swim Club         787.5   4. Windsor Aquatic Club            688.5
  5. Club Warriors                   677.5   6. North York Aquatic Club           636
  7. Mississauga Swimming            553.5   8. Guelph Marlin Aq Club           552.5
  9. Crescent Town Swim Club         463.5  10. Vancouver Pacific Swim Club       432
 11. Ducks Swimming                  424.5  12. Toronto Swim Club                 400
 13. Pointe-Claire Swim Club           384  14. North Eastern Swimming            315
 15. Golden Horseshoe Aquatic Club   265.5  16. Sault Surge Aquatic Team          232
 17. Ajax Aquatic Club                 212  18. Swimming Dragons                  177
 19. Cobra Swim Club                 175.5  20. Thunder Bay Thunderbolts          172
 21. Garden City Aquatic Club        154.5  22. Northumberland Aquatic Club       149
 23. Cornwall Sea Lions                129  24. Chatham Y Pool Sharks             113
 25. Pickering Swim Club               104  26. Vaughan Aquatic Club              100
 27. Sarnia Rapids                      90  28. Lakeshore Swim Club                82
 29. University of Guelph               78  30. Oakville Aquatic Club              67
 31. Swim Apex Aquatic Club             58  32. Trent Swim Club                    32
 33. Lindsay Lightningbolts SC          27