City of Markham Pan Am Centre - Site License           1/15/2017 - 5:35 PM
   MAC Winter  Invitational January 12-15,2017 - 1/12/2017 to 1/15/2017    
 
 Event 16  Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Cho, Ian               10 VPSC              2:43.13    2:44.12   20  
                 36.15      1:18.39 (42.24)
        2:01.96 (43.57)     2:44.12 (42.16)
  2 Zou, Ethan Y           10 MAC               2:47.05    2:50.12   19  
                 36.94      1:19.74 (42.80)
        2:05.58 (45.84)     2:50.12 (44.54)
  3 Loewen, Jack           10 Crest Swimming    3:14.71    2:50.29   18  
                                1:23.65 ( )
      2:50.29 (1:26.64)                    
  4 Kary, Erik J           10 SSAT              3:03.06    2:54.18   17  
                 39.24      1:25.85 (46.61)
      2:54.18 (1:28.33)                    
  5 Usher, Gavin M         10 BTSC              3:18.45    2:54.52   16  
                 38.92      1:24.85 (45.93)
        2:11.12 (46.27)     2:54.52 (43.40)
  6 Yin, Robert            10 MAC               3:06.63    3:02.68   15  
                 40.27      1:26.88 (46.61)
        2:16.53 (49.65)     3:02.68 (46.15)
  7 Da Ponte, Zack P        9 Ducks             3:18.41    3:07.78   14  
                 43.10      1:29.78 (46.68)
        2:18.74 (48.96)     3:07.78 (49.04)
  8 Jin, Kenneth           10 MAC               3:24.17    3:20.82   12.5
                 44.45      1:35.79 (51.34)
        2:32.05 (56.26)     3:20.82 (48.77)
  8 Vilchez, Lucian F       8 BTSC              3:16.22    3:20.82   12.5
                 43.73      1:37.98 (54.25)
        2:31.74 (53.76)     3:20.82 (49.08)
 10 Lian, Austin            9 Rhsd              3:25.45    3:45.31   11  
                 49.07      1:48.54 (59.47)
        2:47.63 (59.09)     3:45.31 (57.68)
 11 Tian, Andrew           10 MAC               3:21.31    3:46.55   10  
                 52.03      1:48.58 (56.55)
      2:48.86 (1:00.28)     3:46.55 (57.69)
 -- Zhong, Ken             10 MAC               2:45.91         NS  
 -- Shou, Archie           10 MAC               3:17.16         NS  
 -- Huang, Adrian          10 MAC               3:26.12         NS  
 
 Event 16  Boys 11 Year Olds 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Vilchez, Jordi F       11 BTSC              2:32.48    2:29.84   20  
                 33.25      1:12.24 (38.99)
        1:52.60 (40.36)     2:29.84 (37.24)
  2 Boddy, Ethan           11 BTSC              2:40.39    2:36.03   19  
                 36.53      1:16.94 (40.41)
        1:57.58 (40.64)     2:36.03 (38.45)
  3 Chen, Albert           11 VPSC              2:32.00    2:38.00   18  
                 35.85      1:15.60 (39.75)
        1:57.58 (41.98)     2:38.00 (40.42)
  4 Da Ponte, Tyler C      11 Ducks             2:38.67    2:38.76   17  
                 35.48      1:17.40 (41.92)
        1:58.46 (41.06)     2:38.76 (40.30)
  5 Legallais, Tyler       11 Ducks             2:41.24    2:39.16   16  
                 36.74      1:17.93 (41.19)
        1:59.18 (41.25)     2:39.16 (39.98)
  6 Chisholm, Sam          11 Bolts             2:46.25    2:40.13   15  
                 38.22      1:20.08 (41.86)
        2:01.46 (41.38)     2:40.13 (38.67)
  7 Panos, Alexandros      11 VPSC              2:44.51    2:40.79   14  
                 37.09      1:18.48 (41.39)
        2:00.23 (41.75)     2:40.79 (40.56)
  8 Opara, Amadi A         11 MAC               2:49.42    2:48.87   13  
                 38.20      1:21.43 (43.23)
        2:05.16 (43.73)     2:48.87 (43.71)
  9 Debroux, William M     11 BTSC              3:05.33    2:50.88   12  
                 38.69      1:22.94 (44.25)
        2:07.38 (44.44)     2:50.88 (43.50)
 10 Bates, Jackson D       11 WAC               2:52.88    2:51.71   11  
                 39.29      1:23.35 (44.06)
        2:09.23 (45.88)     2:51.71 (42.48)
 11 Tan, Wyatt             11 Ducks             2:54.39    2:56.38   10  
                 38.61      1:25.03 (46.42)
        2:10.42 (45.39)     2:56.38 (45.96)
 12 Tufford, Tomi          11 Crest Swimming    3:05.52    2:57.41    9  
                 39.19      1:24.34 (45.15)
        2:11.33 (46.99)     2:57.41 (46.08)
 13 Mineque, Quezon        11 Crest Swimming    3:02.85    2:57.59    8  
                 36.75      1:22.02 (45.27)
        2:09.73 (47.71)     2:57.59 (47.86)
 14 Banton, Will S         11 SSAT              2:51.90    3:00.64    7  
                 41.21      1:27.92 (46.71)
        2:15.51 (47.59)     3:00.64 (45.13)
 15 Shivers, Noah          11 BTSC              3:07.16    3:02.93    6  
                 42.42      1:29.59 (47.17)
        2:17.56 (47.97)     3:02.93 (45.37)
 16 Mullin, Ryan           11 CSL               3:07.34    3:07.59    5  
                 41.53      1:30.16 (48.63)
        2:20.56 (50.40)     3:07.59 (47.03)
 17 Xie, Zachary           11 MAC               3:08.05    3:18.50    4  
                 41.72      1:34.14 (52.42)
        2:27.94 (53.80)     3:18.50 (50.56)
 18 Chiang, Darren         11 MAC               3:07.94    3:27.46    3  
                 44.22      1:40.08 (55.86)
        2:37.03 (56.95)     3:27.46 (50.43)
 19 Benjamin, Izac N       11 MAC               3:07.76    3:33.69    2  
                 44.77      1:41.83 (57.06)
        2:38.69 (56.86)     3:33.69 (55.00)
 -- Liu, John J            11 MAC               3:07.93         NS  
 
 Event 16  Boys 12 Year Olds 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Loewen, Benjamin       12 Crest Swimming    2:13.02    2:14.73   20  
                 30.66      1:05.24 (34.58)
        1:40.32 (35.08)     2:14.73 (34.41)
  2 Park, Lucas            12 Crest Swimming    2:23.43    2:19.76   19  
                 32.00      1:08.28 (36.28)
        1:44.28 (36.00)     2:19.76 (35.48)
  3 Zhang, Charles         12 MAC               2:19.93    2:20.11   18  
                 32.07      1:07.73 (35.66)
        1:44.30 (36.57)     2:20.11 (35.81)
  4 Keenan, Matthew        12 BTSC              2:23.74    2:20.89   17  
                 33.03      1:08.47 (35.44)
        1:46.17 (37.70)     2:20.89 (34.72)
  5 Fernandez, Alexis D    12 MSSAC             2:17.81    2:21.21   16  
                 31.86      1:08.26 (36.40)
        1:45.43 (37.17)     2:21.21 (35.78)
  6 Romanenko, Vlad        12 MSSAC             2:23.74    2:22.19   15  
                 33.15      1:09.37 (36.22)
        1:46.38 (37.01)     2:22.19 (35.81)
  7 Kryger, Matthew        12 GCAC-ON           2:29.01    2:24.62   14  
                 32.33      1:09.80 (37.47)
        1:47.68 (37.88)     2:24.62 (36.94)
  8 Nelander, Thomas O     12 Ducks             2:25.32    2:26.69   13  
                 34.09      1:11.89 (37.80)
        1:50.22 (38.33)     2:26.69 (36.47)
  9 Zizakovic, George      12 Ducks             2:28.71    2:28.32   12  
                 33.81      1:10.99 (37.18)
        1:49.60 (38.61)     2:28.32 (38.72)
 10 Shabaka, Adam          12 MSSAC             2:22.40    2:28.44   11  
                 33.25      1:10.57 (37.32)
        1:49.75 (39.18)     2:28.44 (38.69)
 11 Hui, Jing Wen          12 MAC               2:27.87    2:28.67   10  
                 32.86      1:10.45 (37.59)
        1:50.64 (40.19)     2:28.67 (38.03)
 12 Elazizi, Youssif S     12 MSSAC             2:29.90    2:28.71    9  
                 34.20      1:12.93 (38.73)
        1:50.82 (37.89)     2:28.71 (37.89)
 13 Montes, Jesse          12 BTSC              2:25.96    2:29.18    8  
                 33.82      1:11.39 (37.57)
        1:50.87 (39.48)     2:29.18 (38.31)
 14 Ngai, Ian              12 MAC               2:38.46    2:29.20    7  
                 34.05      1:12.58 (38.53)
        1:51.01 (38.43)     2:29.20 (38.19)
 15 Qin, Ryan              12 MSSAC             2:30.63    2:30.99    6  
                 34.28      1:12.73 (38.45)
        1:51.82 (39.09)     2:30.99 (39.17)
 16 Davison, Brent W       12 Ducks             2:31.39    2:31.16    5  
                 34.05      1:13.65 (39.60)
        1:53.21 (39.56)     2:31.16 (37.95)
 17 Baker, Bryce           12 WAC               2:52.40    2:31.35    4  
                 33.55      1:11.85 (38.30)
        1:52.17 (40.32)     2:31.35 (39.18)
 18 Ryan, Brigham          12 MAC               2:39.53    2:31.38    3  
                 34.00      1:12.14 (38.14)
        1:52.77 (40.63)     2:31.38 (38.61)
 19 Stabler, Philip        12 MAC               2:36.77    2:31.90    1.5
                 34.89      1:14.07 (39.18)
        1:54.36 (40.29)     2:31.90 (37.54)
 19 Carling, Wyatt M       12 Crest Swimming    2:33.09    2:31.90    1.5
                 34.40      1:13.20 (38.80)
        1:54.21 (41.01)     2:31.90 (37.69)
 21 Paquet, Charlie B      12 BTSC              2:38.15    2:34.39  
                 35.72      1:15.13 (39.41)
        1:54.42 (39.29)     2:34.39 (39.97)
 22 li, Andrew             12 Rhsd              2:33.38    2:39.00  
                 38.00      1:18.21 (40.21)
        1:59.57 (41.36)     2:39.00 (39.43)
 23 Wang, David R          12 VPSC              2:40.26    2:42.02  
                 37.05      1:19.49 (42.44)
        2:00.89 (41.40)     2:42.02 (41.13)
 24 Gonzalez, Julian       12 BTSC              2:41.49    2:42.56  
                 37.15      1:17.52 (40.37)
        2:00.36 (42.84)     2:42.56 (42.20)
 25 Peng, Henry            12 MAC               2:48.64    2:42.78  
                 36.21      1:17.84 (41.63)
        2:00.63 (42.79)     2:42.78 (42.15)
 26 Davis, Matt            12 BTSC              2:41.92    2:43.25  
                 37.84      1:18.93 (41.09)
        2:01.23 (42.30)     2:43.25 (42.02)
 27 Danos, Xander          12 MAC               2:42.00    2:45.49  
                 37.52      1:21.21 (43.69)
        2:04.85 (43.64)     2:45.49 (40.64)
 28 Sachik, Erik           12 Ducks             2:45.59    2:45.73  
                 37.63      1:19.98 (42.35)
        2:04.18 (44.20)     2:45.73 (41.55)
 29 Marchand, Andre J      12 SSAT              2:52.08    2:45.81  
                 37.27      1:20.44 (43.17)
        2:05.03 (44.59)     2:45.81 (40.78)
 30 Dai, David             12 VPSC              2:43.34    2:45.89  
                 35.12      1:17.80 (42.68)
        2:01.59 (43.79)     2:45.89 (44.30)
 31 Stratford, Jack        12 NORAC             2:49.40    2:52.02  
                 37.07      1:21.45 (44.38)
        2:08.68 (47.23)     2:52.02 (43.34)
 32 Arcaina, Andre         12 MAC               2:49.87    2:55.73  
                 38.93      1:23.96 (45.03)
        2:10.85 (46.89)     2:55.73 (44.88)
 33 Yu, Joshua             12 MAC               2:51.80    3:32.22  
                 47.77      1:43.20 (55.43)
        2:41.06 (57.86)     3:32.22 (51.16)
 34 Wang, Alan             12 MAC               2:50.59    3:36.67  
                 45.18      1:43.49 (58.31)
        2:41.36 (57.87)     3:36.67 (55.31)
 35 Bahadurali, Shahan     12 MAC               2:50.67    3:38.75  
                 49.37      1:46.55 (57.18)
        2:44.82 (58.27)     3:38.75 (53.93)
 36 McKenna, Carson J      12 MAC               2:51.64    3:48.08  
                 48.11      1:46.87 (58.76)
      2:48.49 (1:01.62)     3:48.08 (59.59)
 -- Gilbert, Michael       12 MAC               2:43.86         NS  
 
                 Combined Team Scores - Through Event 16                 
 
  1. Markham Aquatic Club             1026   2. Etobicoke Swimming              795.5
  3. Club Warriors                   677.5   4. Windsor Aquatic Club              624
  5. North York Aquatic Club           616   6. Barrie Trojan Swim Club         585.5
  7. Guelph Marlin Aq Club           552.5   8. Mississauga Swimming            535.5
  9. Toronto Swim Club                 400  10. Pointe-Claire Swim Club           384
 11. Crescent Town Swim Club         342.5  12. Vancouver Pacific Swim Club       338
 13. North Eastern Swimming            315  14. Ducks Swimming                  295.5
 15. Golden Horseshoe Aquatic Club   265.5  16. Ajax Aquatic Club                 212
 17. Sault Surge Aquatic Team          197  18. Cobra Swim Club                 175.5
 19. Thunder Bay Thunderbolts          146  20. Garden City Aquatic Club        145.5
 21. Northumberland Aquatic Club       131  22. Swimming Dragons                  119
 23. Chatham Y Pool Sharks             113  24. Pickering Swim Club               104
 25. Vaughan Aquatic Club              100  26. Cornwall Sea Lions                 91
 27. Sarnia Rapids                      90  28. Lakeshore Swim Club                82
 29. University of Guelph               78  30. Oakville Aquatic Club              67
 31. Swim Apex Aquatic Club             58  32. Lindsay Lightningbolts SC          27
 33. Trent Swim Club                     4