City of Markham Pan Am Centre - Site License           1/15/2017 - 5:35 PM
   MAC Winter  Invitational January 12-15,2017 - 1/12/2017 to 1/15/2017    
 
 Event 14  Boys 13 Year Olds 400 LC Meter IM
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Park, Kevin            13 Crest Swimming    4:57.66    4:56.67   20  
                 31.34      1:08.12 (36.78)
        1:45.61 (37.49)     2:23.35 (37.74)
        3:04.23 (40.88)     3:46.88 (42.65)
        4:22.61 (35.73)     4:56.67 (34.06)
  2 Nowak, Matthew         13 AAC               5:20.24    5:17.54   19  
               1:12.35    2:35.44 (1:23.09)
      4:07.10 (1:31.66)   5:17.54 (1:10.44)
  3 Stone, Kieran          13 Club Warriors     5:18.67    5:18.75   18  
               1:12.10    2:34.25 (1:22.15)
      4:10.39 (1:36.14)   5:18.75 (1:08.36)
  4 Beckstead-Holman, Mar  13 GMAC              5:19.59    5:26.26   17  
               1:13.43    2:37.57 (1:24.14)
      4:12.76 (1:35.19)   5:26.26 (1:13.50)
  5 Qu, Daniel             13 MAC               5:08.86    5:27.29   16  
               1:12.33    2:34.92 (1:22.59)
      4:08.44 (1:33.52)   5:27.29 (1:18.85)
  6 Beckstead-Holman, Wil  13 GMAC              5:24.44    5:27.38   15  
               1:13.28    2:38.16 (1:24.88)
      4:20.76 (1:42.60)   5:27.38 (1:06.62)
  7 McMullen, Liam         13 Crest Swimming    5:40.16    5:49.22   14  
               1:19.39    2:50.02 (1:30.63)
      4:32.13 (1:42.11)   5:49.22 (1:17.09)
  8 Bayley, Michael R      13 Crest Swimming    5:49.95    5:52.88   13  
               1:18.05    2:48.30 (1:30.25)
      4:32.06 (1:43.76)   5:52.88 (1:20.82)
 -- Séguin, Xavier         13 Pointe-Claire Sw  5:48.34         DQ  
               1:17.85    2:45.18 (1:27.33)
      4:29.13 (1:43.95)        DQ (1:20.16)
 -- Hagarty, Eamon         13 GMAC              5:44.15         DQ  
               1:16.30    2:43.22 (1:26.92)
      4:25.77 (1:42.55)        DQ (1:12.74)
 -- Kuzak, Zachary         13 Pointe-Claire Sw  5:41.19         NS  
 
 Event 14  Boys 14 Year Olds 400 LC Meter IM
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Bernard, Graysen       14 TSC               4:37.05    4:38.62   20  
                 29.22      1:02.36 (33.14)
        1:38.19 (35.83)     2:12.86 (34.67)
        2:53.39 (40.53)     3:33.98 (40.59)
        4:07.06 (33.08)     4:38.62 (31.56)
  2 Oswald, Brendan A      14 WAC               4:54.38    4:51.11   19  
                 30.02      1:05.12 (35.10)
        1:42.25 (37.13)     2:18.41 (36.16)
        3:02.42 (44.01)     3:46.17 (43.75)
        4:19.73 (33.56)     4:51.11 (31.38)
  3 Florea, Christian      14 MSSAC             5:05.24    5:06.34   18  
               1:07.46    2:25.68 (1:18.22)
      3:57.86 (1:32.18)   5:06.34 (1:08.48)
  4 Poulos, George         14 ESWIM             5:10.19    5:06.69   17  
               1:11.01    2:30.23 (1:19.22)
      3:58.79 (1:28.56)   5:06.69 (1:07.90)
  5 Kus, Patrick           14 ESWIM             5:12.97    5:07.84   16  
               1:10.70    2:29.07 (1:18.37)
      3:57.04 (1:27.97)   5:07.84 (1:10.80)
  6 Robins, Philippe       14 Pointe-Claire Sw  5:32.61    5:08.15   15  
               1:06.94    2:21.64 (1:14.70)
      3:58.91 (1:37.27)   5:08.15 (1:09.24)
  7 Brown, Eric            14 Pointe-Claire Sw  5:04.03    5:10.30   14  
               1:13.17    2:29.88 (1:16.71)
      4:02.30 (1:32.42)   5:10.30 (1:08.00)
  8 Bird, Liam             14 MSSAC             5:02.84    5:10.81   13  
               1:22.12    2:29.80 (1:07.68)
      4:03.51 (1:33.71)   5:10.81 (1:07.30)
  9 Liendo, Joshua         14 NYAC              5:03.90    5:10.92   12  
               1:07.45    2:27.89 (1:20.44)
      4:00.02 (1:32.13)   5:10.92 (1:10.90)
 10 Stever, Aidan          14 NORAC             5:15.44    5:11.33   11  
               1:12.43    2:35.90 (1:23.47)
      4:02.38 (1:26.48)   5:11.33 (1:08.95)
 11 Celsi, Damian          14 TSC               5:18.30    5:22.41   10  
               1:10.91    2:34.88 (1:23.97)
      4:09.15 (1:34.27)   5:22.41 (1:13.26)
 12 Walker, Tristan        14 COBRA             5:13.79    5:24.37    9  
               1:13.97    2:34.82 (1:20.85)
      4:13.57 (1:38.75)   5:24.37 (1:10.80)
 13 Fitzpatrick, Trevor    14 COBRA             5:09.84    5:27.17    8  
               1:17.30    2:45.48 (1:28.18)
      4:13.32 (1:27.84)   5:27.17 (1:13.85)
 14 Field, Sean            14 Pointe-Claire Sw  5:15.11    5:27.43    7  
               1:14.63    2:37.21 (1:22.58)
      4:14.02 (1:36.81)   5:27.43 (1:13.41)
 15 Tang, Nicholas         14 GCAC-ON           5:33.53    5:27.62    6  
               1:16.32    2:42.41 (1:26.09)
      4:10.42 (1:28.01)   5:27.62 (1:17.20)
 16 Omielan, Eric          14 Pointe-Claire Sw  5:26.18    5:28.42    5  
               1:16.75    2:40.27 (1:23.52)
      4:15.85 (1:35.58)   5:28.42 (1:12.57)
 17 Hunter, William        14 GHAC              5:16.52    5:31.51    4  
               1:08.52    2:31.97 (1:23.45)
      4:16.10 (1:44.13)   5:31.51 (1:15.41)
 18 Janvier, Hugo          14 Pointe-Claire Sw  5:35.18    5:32.05    3  
               1:17.65    2:43.91 (1:26.26)
      4:17.08 (1:33.17)   5:32.05 (1:14.97)
 19 Jong, Ethan            14 MAC               5:21.38    5:34.94    2  
               1:20.07    2:48.51 (1:28.44)
      4:16.66 (1:28.15)   5:34.94 (1:18.28)
 20 Salvo, Ethan           14 MAC               5:31.84    5:35.30    1  
               1:20.70    2:44.01 (1:23.31)
      4:19.13 (1:35.12)   5:35.30 (1:16.17)
 21 Liu, Raymond           14 MAC               5:33.89    5:36.01  
               1:17.08    2:45.79 (1:28.71)
      4:18.59 (1:32.80)   5:36.01 (1:17.42)
 22 Pollock, Mathieu       14 Pointe-Claire Sw  5:28.22    5:37.33  
               1:17.33    2:48.33 (1:31.00)
      4:22.80 (1:34.47)   5:37.33 (1:14.53)
 23 Dollinger, Ryan        14 Pointe-Claire Sw  5:35.18    5:40.26  
               1:16.80    2:44.66 (1:27.86)
      4:21.95 (1:37.29)   5:40.26 (1:18.31)
 24 Loong, Jacob           14 MAC               5:32.31    5:40.52  
               1:19.82    2:45.30 (1:25.48)
      4:23.18 (1:37.88)   5:40.52 (1:17.34)
 25 Kralj, Adam            14 MSSAC             5:32.07    5:44.94  
               1:20.66    2:45.36 (1:24.70)
      4:27.37 (1:42.01)   5:44.94 (1:17.57)
 26 Mailloux, Jackson      14 Pointe-Claire Sw  5:46.63    5:45.41  
               1:24.57    2:52.66 (1:28.09)
      4:32.15 (1:39.49)   5:45.41 (1:13.26)
 27 Gilbert, Andrew        14 MAC               5:44.88    5:59.63  
               1:25.09    2:53.95 (1:28.86)
      4:39.89 (1:45.94)   5:59.63 (1:19.74)
 -- Tatic, Malcolm A       14 WAC               5:45.38         NS  
 -- Kay, Evan              14 NYAC              5:23.16         NS  
 
 Event 14  Boys 15 & Over 400 LC Meter IM
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Telford, Ryan          18 AAC               4:18.88    4:31.90   20  
                 28.93      1:02.20 (33.27)
        1:38.40 (36.20)     2:14.45 (36.05)
        2:51.43 (36.98)     3:29.23 (37.80)
        4:01.29 (32.06)     4:31.90 (30.61)
  2 Kay, Philip            17 NYAC              4:25.97    4:32.08   19  
                 29.00      1:02.30 (33.30)
        1:37.28 (34.98)     2:11.56 (34.28)
        2:50.03 (38.47)     3:29.70 (39.67)
        4:01.78 (32.08)     4:32.08 (30.30)
  3 Jensen, Ryan           17 GMAC              4:43.00    4:47.72   18  
                 30.15      1:04.73 (34.58)
        1:42.87 (38.14)     2:19.46 (36.59)
        2:59.66 (40.20)     3:40.04 (40.38)
        4:14.99 (34.95)     4:47.72 (32.73)
  4 Walker, Connor         16 MAC               4:36.88    4:49.32   17  
                 28.19      1:00.65 (32.46)
        1:38.33 (37.68)     2:16.51 (38.18)
        2:59.23 (42.72)     3:43.97 (44.74)
        4:18.30 (34.33)     4:49.32 (31.02)
  5 Stokes, Richie         16 ESWIM             4:40.82    4:50.12   16  
                 31.17      1:06.82 (35.65)
        1:44.42 (37.60)     2:20.20 (35.78)
        3:02.11 (41.91)     3:44.21 (42.10)
        4:17.78 (33.57)     4:50.12 (32.34)
  6 Beals, Connor          17 COBRA             4:49.77    4:52.47   15  
                 29.46      1:04.82 (35.36)
        1:42.25 (37.43)     2:19.24 (36.99)
        3:02.66 (43.42)     3:46.57 (43.91)
        4:19.83 (33.26)     4:52.47 (32.64)
  7 Smith, Everett         15 NEOR              4:50.72    4:53.08   14  
                 30.46      1:05.99 (35.53)
        1:44.52 (38.53)     2:22.14 (37.62)
        3:04.01 (41.87)     3:46.73 (42.72)
        4:20.71 (33.98)     4:53.08 (32.37)
  8 Konik, Justin          16 ESWIM             4:46.76    4:54.38   13  
                 29.75      1:03.42 (33.67)
        1:42.84 (39.42)     2:20.01 (37.17)
        3:06.39 (46.38)     3:51.91 (45.52)
        4:24.61 (32.70)     4:54.38 (29.77)
  9 Brenken, David         17 NYAC              4:48.39    4:55.16   12  
                 29.44      1:02.83 (33.39)
        1:42.08 (39.25)     2:20.28 (38.20)
        3:05.30 (45.02)     3:50.81 (45.51)
        4:23.73 (32.92)     4:55.16 (31.43)
 10 Ji, Eric               16 MAC               4:44.98    4:55.60   11  
                 30.70      1:07.12 (36.42)
        1:46.53 (39.41)     2:25.80 (39.27)
        3:06.57 (40.77)     3:48.37 (41.80)
        4:22.85 (34.48)     4:55.60 (32.75)
 11 Ju, Prisco             18 Gryphons          4:48.05    4:56.16   10  
 12 Kennedy, Julian        15 NYAC              4:48.76    4:56.43    9  
                 30.76      1:07.30 (36.54)
        1:45.08 (37.78)     2:22.64 (37.56)
        3:05.14 (42.50)     3:48.04 (42.90)
        4:22.67 (34.63)     4:56.43 (33.76)
 13 Black, Josh            16 NYAC              4:56.40    4:57.52    8  
                 30.32      1:05.18 (34.86)
        1:45.82 (40.64)     2:24.65 (38.83)
        3:08.68 (44.03)     3:51.03 (42.35)
        4:25.33 (34.30)     4:57.52 (32.19)
 14 Hull, Aidan            15 TSC               4:46.73    4:57.81    7  
                 30.41      1:05.55 (35.14)
        1:43.28 (37.73)     2:19.51 (36.23)
        3:02.89 (43.38)     3:47.22 (44.33)
        4:23.19 (35.97)     4:57.81 (34.62)
 15 Rogozynski, Noah       16 COBRA             5:03.78    4:59.11    6  
               1:09.52    2:27.10 (1:17.58)
      3:49.51 (1:22.41)   4:59.11 (1:09.60)
 16 Steele, James          16 GMAC              4:52.44    4:59.59    5  
                 31.06      1:08.76 (37.70)
        1:46.23 (37.47)     2:23.09 (36.86)
        3:07.14 (44.05)     3:51.17 (44.03)
        4:26.10 (34.93)     4:59.59 (33.49)
 17 Jones, Ryland          16 TSC               4:58.73    5:01.07    3.5
                 30.26      1:05.42 (35.16)
        1:46.00 (40.58)     2:25.77 (39.77)
        3:08.63 (42.86)     3:51.69 (43.06)
        4:27.09 (35.40)     5:01.07 (33.98)
 17 Savelyev, Pavel        15 ESWIM             4:57.86    5:01.07    3.5
                 31.37      1:08.48 (37.11)
        1:49.70 (41.22)     2:30.33 (40.63)
        3:11.37 (41.04)     3:52.93 (41.56)
        4:28.49 (35.56)     5:01.07 (32.58)
 19 Norval, Connor W       17 MAC               4:51.45    5:01.78    2  
                 30.50      1:06.22 (35.72)
        1:47.14 (40.92)     2:27.02 (39.88)
        3:11.09 (44.07)     3:55.19 (44.10)
        4:28.83 (33.64)     5:01.78 (32.95)
 20 Corazza, Luca          16 NYAC              5:11.17    5:02.23    1  
               1:04.17    2:23.36 (1:19.19)
      3:53.40 (1:30.04)   5:02.23 (1:08.83)
 21 De Robles, Nickolai    18 ESWIM             4:49.26    5:03.13  
                 30.56      1:06.24 (35.68)
        1:48.36 (42.12)     2:29.94 (41.58)
        3:15.82 (45.88)     4:01.75 (45.93)
      5:03.13 (1:01.38)                    
 22 Gu, Jake               16 MAC               4:52.44    5:03.14  
                 31.63      1:09.09 (37.46)
        1:51.59 (42.50)     2:32.04 (40.45)
        3:12.10 (40.06)     3:53.76 (41.66)
        4:29.43 (35.67)     5:03.14 (33.71)
 23 Babits, Matthew        17 MSSAC             5:21.25    5:04.37  
               1:06.47    2:27.34 (1:20.87)
      3:57.88 (1:30.54)   5:04.37 (1:06.49)
 24 Loewen, Riley          15 ESWIM             5:12.08    5:04.91  
               1:07.90    2:28.73 (1:20.83)
      3:57.62 (1:28.89)   5:04.91 (1:07.29)
 25 Bailey, Michael        15 NYAC              5:06.19    5:06.07  
               1:10.05    2:29.93 (1:19.88)
      3:56.82 (1:26.89)   5:06.07 (1:09.25)
 26 Daley, Ethan           15 NYAC              4:56.66    5:08.49  
                 29.83      1:05.09 (35.26)
        1:44.81 (39.72)     2:24.40 (39.59)
        3:08.78 (44.38)     3:54.22 (45.44)
        4:30.76 (36.54)     5:08.49 (37.73)
 27 Bonner, Mattheau       16 ESWIM             5:00.59    5:09.30  
                 30.28      1:05.29 (35.01)
        1:44.94 (39.65)     2:23.95 (39.01)
        3:10.78 (46.83)     3:59.15 (48.37)
        4:34.50 (35.35)     5:09.30 (34.80)
 28 Korstanje, Anthonie    17 GCAC-ON           5:10.52    5:09.85  
               1:10.80    2:33.21 (1:22.41)
      3:58.83 (1:25.62)   5:09.85 (1:11.02)
 29 Antonen, Eric M        15 TSC               5:00.55    5:10.03  
                 30.92      1:06.89 (35.97)
        1:48.47 (41.58)     2:28.13 (39.66)
        3:14.33 (46.20)     4:00.58 (46.25)
        4:36.56 (35.98)     5:10.03 (33.47)
 30 Park, Austin           15 MSSAC             5:02.39    5:10.44  
               1:06.33    2:30.12 (1:23.79)
      3:59.40 (1:29.28)   5:10.44 (1:11.04)
 31 Hussain, Abdullah E    16 COBRA             4:59.17    5:11.64  
                 31.46      1:09.51 (38.05)
        1:52.76 (43.25)     2:34.34 (41.58)
        3:16.59 (42.25)     3:59.95 (43.36)
        4:36.40 (36.45)     5:11.64 (35.24)
 32 Sosa Miranda, Cesar    17 ESWIM             4:56.24    5:11.94  
                 31.61      1:08.40 (36.79)
        1:49.44 (41.04)     2:30.72 (41.28)
        3:16.37 (45.65)     4:01.60 (45.23)
        4:37.44 (35.84)     5:11.94 (34.50)
 33 Stehle, Jarod          16 BTSC              5:09.29    5:13.23  
               1:08.25    2:21.24 (1:12.99)
      4:00.07 (1:38.83)   5:13.23 (1:13.16)
 34 Cui, Dixun             16 MAC               4:59.32    5:15.03  
                 30.97      1:07.00 (36.03)
        1:47.80 (40.80)     2:29.21 (41.41)
        3:15.88 (46.67)     4:02.85 (46.97)
        4:39.28 (36.43)     5:15.03 (35.75)
 35 Wood-Anderson, Desmon  16 NEOR              4:56.03    5:16.78  
                 32.38      1:08.48 (36.10)
        1:52.04 (43.56)     2:33.96 (41.92)
        3:17.81 (43.85)     4:04.54 (46.73)
        4:40.77 (36.23)     5:16.78 (36.01)
 36 Sedore, Jordan         15 COBRA             5:11.98    5:18.24  
               1:13.39    2:34.05 (1:20.66)
      4:07.85 (1:33.80)   5:18.24 (1:10.39)
 37 Boscariol, Ethan       16 MAC               5:10.41    5:18.70  
               1:10.49    2:32.11 (1:21.62)
      4:05.71 (1:33.60)   5:18.70 (1:12.99)
 38 Cameron, Benjamin      15 Club Warriors     5:29.15    5:19.01  
               1:15.78    2:32.48 (1:16.70)
      4:05.66 (1:33.18)   5:19.01 (1:13.35)
 39 Lau, Kyle              16 MAC               5:28.48    5:22.03  
               1:10.83    2:32.55 (1:21.72)
      4:06.80 (1:34.25)   5:22.03 (1:15.23)
 40 Urdanivia, Mathias     15 NYAC              5:09.70    5:22.93  
               1:12.56    2:35.05 (1:22.49)
      4:09.60 (1:34.55)   5:22.93 (1:13.33)
 41 Olson, Tyler           17 PICK              5:09.52    5:27.50  
               1:12.04    2:38.81 (1:26.77)
      4:14.36 (1:35.55)   5:27.50 (1:13.14)
 42 Cieplik, Kasper        15 Pointe-Claire Sw  5:38.49    5:28.58  
               1:14.44    2:40.33 (1:25.89)
      4:14.17 (1:33.84)   5:28.58 (1:14.41)
 43 Sosa Miranda, Fabian   16 ESWIM             4:59.15    5:28.69  
               1:15.05    2:39.72 (1:24.67)
      4:14.23 (1:34.51)   5:28.69 (1:14.46)
 44 Poon, Julian           16 MSSAC             5:26.94    5:28.79  
               1:11.54    2:41.14 (1:29.60)
      4:19.14 (1:38.00)   5:28.79 (1:09.65)
 45 Inouye, Ethan          16 GHAC              5:19.41    5:30.08  
               1:13.85    2:38.15 (1:24.30)
      4:15.39 (1:37.24)   5:30.08 (1:14.69)
 46 Murray, Jamie          16 PICK              5:24.03    5:30.81  
               1:14.62    2:40.44 (1:25.82)
      4:18.55 (1:38.11)   5:30.81 (1:12.26)
 47 Machell, Nicolas J     15 Ducks             5:14.35    5:32.22  
               1:15.63    2:47.04 (1:31.41)
      4:16.02 (1:28.98)   5:32.22 (1:16.20)
 48 Walker, Aidan          15 MAC               5:30.00    5:33.98  
               1:16.63    2:41.83 (1:25.20)
      4:17.36 (1:35.53)   5:33.98 (1:16.62)
 49 Konrad, Jaxon          15 GMAC              5:35.82    5:38.54  
               1:17.10    2:47.73 (1:30.63)
      4:22.77 (1:35.04)   5:38.54 (1:15.77)
 50 Deveau, Gregor         15 Pointe-Claire Sw  5:21.57    5:39.35  
               1:22.07    2:50.73 (1:28.66)
      4:22.82 (1:32.09)   5:39.35 (1:16.53)
 51 Sands, Jacob           15 GMAC              5:38.55    5:56.98  
               1:21.05    2:52.12 (1:31.07)
      4:38.19 (1:46.07)   5:56.98 (1:18.79)
 -- Gawronski, Bruno C     18 TSC               4:57.59         NS  
 -- Sarenac, Marko         17 TSC               5:14.71         NS  
 -- Blair, Jacob M         17 GHAC              5:22.01         NS  
 -- Markos, Daniel         16 MAC               5:07.12         NS  
 -- Roy, Liam              15 Pointe-Claire Sw  5:05.96         NS  
 -- Zhang, Osborn          17 MSSAC             5:26.36         NS  
 
                 Combined Team Scores - Through Event 14                 
 
  1. Etobicoke Swimming              795.5   2. Markham Aquatic Club              706
  3. Club Warriors                   677.5   4. North York Aquatic Club           596
  5. Guelph Marlin Aq Club           552.5   6. Windsor Aquatic Club              525
  7. Mississauga Swimming            449.5   8. Toronto Swim Club                 400
  9. Pointe-Claire Swim Club           384  10. Barrie Trojan Swim Club           371
 11. North Eastern Swimming            315  12. Golden Horseshoe Aquatic Club   265.5
 13. Crescent Town Swim Club           251  14. Vancouver Pacific Swim Club       228
 15. Ajax Aquatic Club                 212  16. Ducks Swimming                  193.5
 17. Cobra Swim Club                 175.5  18. Sault Surge Aquatic Team          149
 19. Garden City Aquatic Club        121.5  20. Northumberland Aquatic Club       120
 21. Chatham Y Pool Sharks             113  22. Thunder Bay Thunderbolts          107
 23. Pickering Swim Club               104  24. Vaughan Aquatic Club              100
 25. Swimming Dragons                   95  26. Sarnia Rapids                      90
 27. Lakeshore Swim Club                82  28. University of Guelph               78
 29. Cornwall Sea Lions                 73  30. Oakville Aquatic Club              67
 31. Swim Apex Aquatic Club             58  32. Lindsay Lightningbolts SC          27