City of Markham Pan Am Centre - Site License           1/15/2017 - 5:35 PM
   MAC Winter  Invitational January 12-15,2017 - 1/12/2017 to 1/15/2017    
 
 Event 10  Boys 13 Year Olds 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Park, Kevin            13 Crest Swimming    1:03.95    1:02.60   20  
                 29.47      1:02.60 (33.13)
  2 Friesen, Ian           13 Club Warriors     1:04.22    1:03.42   19  
                 29.91      1:03.42 (33.51)
  3 MacPherson, Gregor     13 CSL               1:05.29    1:05.54   18  
                 30.92      1:05.54 (34.62)
  4 Beckstead-Holman, Wil  13 GMAC              1:06.62    1:06.07   17  
                 31.83      1:06.07 (34.24)
  5 Qu, Daniel             13 MAC               1:06.23    1:06.48   16  
                 30.08      1:06.48 (36.40)
  6 McDonald, Thomas       13 GMAC              1:08.82    1:07.26   15  
                 31.54      1:07.26 (35.72)
  7 Boden, Alex R          13 GHAC              1:09.27    1:08.76   14  
                 32.11      1:08.76 (36.65)
  8 Bracho, Quitze         13 Club Warriors     1:10.34    1:09.20   13  
                 31.78      1:09.20 (37.42)
  9 Beckstead-Holman, Mar  13 GMAC              1:08.78    1:09.27   12  
                 31.79      1:09.27 (37.48)
 10 Campbell, Colin        13 GMAC              1:10.58    1:10.97   11  
                 32.20      1:10.97 (38.77)
 
                            === B - Final ===                            
 
 11 Nowak, Matthew         13 AAC               1:11.11    1:08.95   10  
                 32.09      1:08.95 (36.86)
 12 Mills, Emmett          13 GCAC-ON           1:11.50    1:09.96    9  
                 32.81      1:09.96 (37.15)
 13 Van Driel, Noah        13 LSC               1:13.00    1:12.27    8  
                 34.19      1:12.27 (38.08)
 14 Fan, Daniel            13 VPSC              1:13.61    1:13.14    7  
                 34.30      1:13.14 (38.84)
 15 Hagarty, Eamon         13 GMAC              1:14.35    1:13.86    6  
                 34.19      1:13.86 (39.67)
 16 Bayley, Michael R      13 Crest Swimming    1:14.43    1:15.12    5  
                 34.95      1:15.12 (40.17)
 17 Gunn, Anthony          13 GMAC              1:17.05    1:15.16    4  
                 34.20      1:15.16 (40.96)
 18 Vragovic, Viktor       13 PICK              1:14.90    1:15.22    3  
                 35.04      1:15.22 (40.18)
 19 McMullen, Liam         13 Crest Swimming    1:16.08    1:17.22    2  
                 35.90      1:17.22 (41.32)
 -- Séguin, Xavier         13 Pointe-Claire Sw  1:15.82         DQ  
                 34.76           DQ (41.90)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 21 Abbatangelo, Ethan     13 MAC               1:17.71             
 22 Kan, Alex              13 MAC               1:20.00             
 23 Racic, Jacob           13 MAC               1:20.95             
 24 Cui, Derrick           13 MAC               1:21.08             
 25 Chan, Ethan            13 MAC               1:22.34             
 26 Polewski, Cole         13 WAC               1:25.26             
 27 Kilger, Kaden          13 CSL               1:31.02             
 28 Boscariol, Quintin     13 MAC               1:40.62             
 
 Event 10  Boys 14 Year Olds 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Liendo, Joshua         14 NYAC              1:00.15      59.26   20  
                 27.95        59.26 (31.31)
  2 Oswald, Brendan A      14 WAC               1:01.30    1:00.38   19  
                 28.50      1:00.38 (31.88)
  3 Cao, Felix             14 Club Warriors     1:02.92    1:02.66   18  
                 30.08      1:02.66 (32.58)
  4 Hunter, William        14 GHAC              1:02.94    1:02.89   16.5
                 29.71      1:02.89 (33.18)
  4 Langman, Kelton        14 Club Warriors     1:03.03    1:02.89   16.5
                 29.54      1:02.89 (33.35)
  6 Goh, Joel              14 VPSC              1:02.82    1:03.21   15  
                 29.13      1:03.21 (34.08)
  7 Florea, Christian      14 MSSAC             1:03.58    1:03.67   14  
                 29.93      1:03.67 (33.74)
  8 Landry, Nathan         14 Club Warriors     1:03.58    1:04.00   13  
                 30.37      1:04.00 (33.63)
  9 Bird, Liam             14 MSSAC             1:05.71    1:04.17   12  
                 29.85      1:04.17 (34.32)
 10 Robins, Philippe       14 Pointe-Claire Sw  1:04.54    1:06.66   11  
                 30.26      1:06.66 (36.40)
 
                            === B - Final ===                            
 
 11 Ortiz, Pablo M         14 COBRA             1:06.81    1:04.62   10  
                 30.20      1:04.62 (34.42)
 12 Irsik, Norbi           14 NYAC              1:05.83    1:05.85    9  
                 30.57      1:05.85 (35.28)
 13 Walker, Tristan        14 COBRA             1:07.20    1:06.62    8  
                 30.61      1:06.62 (36.01)
 14 DeGraaf, Quinn         14 WAC               1:06.82    1:07.00    7  
                 31.15      1:07.00 (35.85)
 15 Park, Fergus           14 Club Warriors     1:08.47    1:08.64    6  
                 31.16      1:08.64 (37.48)
 16 McKay, Caleb           14 Pointe-Claire Sw  1:11.33    1:10.57    5  
                 32.76      1:10.57 (37.81)
 17 Lavchev, Neno          14 Pointe-Claire Sw  1:13.00    1:10.72    4  
                 33.16      1:10.72 (37.56)
 18 Gilbart, Logan         14 BTSC              1:13.08    1:12.81    3  
                 32.47      1:12.81 (40.34)
 19 Roy, Tyler             14 Pointe-Claire Sw  1:12.10    1:13.27    2  
                 33.24      1:13.27 (40.03)
 20 Draghici, Stefan       14 PICK              1:13.02    1:13.38    1  
                 34.07      1:13.38 (39.31)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 21 Liu, Raymond           14 MAC               1:13.20             
 22 Dollinger, Ryan        14 Pointe-Claire Sw  1:13.41             
 23 Fitzpatrick, Trevor    14 COBRA             1:13.57             
 24 Melnyk, Ethan          14 BTSC              1:14.38             
 25 Fera, Ben              14 PICK              1:17.61             
 26 Girard, Vincent        14 Pointe-Claire Sw  1:19.53             
 27 Baena, Liam            14 GMAC              1:20.12             
 28 Mendiola, Justin       14 MAC               1:20.71             
 29 Mailloux, Jackson      14 Pointe-Claire Sw  1:21.27             
 
 Event 10  Boys 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Yang, Ray              16 ESWIM               58.19      58.14   20  
                 27.13        58.14 (31.01)
  2 Fazekas, Ethan B       17 WAC               1:00.30      58.82   19  
                 27.69        58.82 (31.13)
  3 Bonner, Mattheau       16 ESWIM               59.85      59.48   18  
                 28.10        59.48 (31.38)
  4 Baghdassarian, Kevin   16 NYAC              1:00.80    1:00.21   17  
                 28.90      1:00.21 (31.31)
  5 Telford, Ryan          18 AAC               1:00.96    1:00.64   16  
                 28.64      1:00.64 (32.00)
  6 Brenken, David         17 NYAC              1:00.76    1:00.68   15  
                 28.41      1:00.68 (32.27)
  7 Lindsey, Adam          18 MAC               1:00.41    1:00.84   14  
                 28.08      1:00.84 (32.76)
  8 Goodman, Graeme        17 TSC               1:01.19    1:01.00   13  
                 28.47      1:01.00 (32.53)
  9 Konik, Justin          16 ESWIM             1:01.41    1:01.24   12  
                 28.76      1:01.24 (32.48)
 10 Bird, Josh             16 MSSAC             1:00.86    1:01.32   11  
                 28.46      1:01.32 (32.86)
 
                            === B - Final ===                            
 
 11 Gaziev, Ruslan         17 ESWIM             1:01.77      59.10   10  
                 28.54        59.10 (30.56)
 12 De Robles, Nickolai    18 ESWIM             1:01.76    1:00.54    9  
                 28.35      1:00.54 (32.19)
 13 Lychy, Thomas          17 NYAC              1:01.63    1:01.00    8  
                 27.97      1:01.00 (33.03)
 14 Levytskyy, Max         16 ESWIM             1:02.31    1:01.70    7  
                 28.88      1:01.70 (32.82)
 15 Offman, Eli            16 TSC               1:01.99    1:01.71    6  
                 28.96      1:01.71 (32.75)
 16 Cui, Dixun             16 MAC               1:02.17    1:01.75    5  
                 29.06      1:01.75 (32.69)
 17 Corazza, Luca          16 NYAC              1:02.35    1:02.67    4  
                 29.28      1:02.67 (33.39)
 18 Mitchell, Hayden R     16 WAC               1:02.27    1:02.77    3  
                 28.99      1:02.77 (33.78)
 19 Ji, Eric               16 MAC               1:02.61    1:03.32    2  
                 29.35      1:03.32 (33.97)
 20 Wood-Anderson, Desmon  16 NEOR              1:01.91    1:04.02    1  
                 29.61      1:04.02 (34.41)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 21 Daley, Ethan           15 NYAC              1:02.79             
 22 Wang, Colin            15 MSSAC             1:02.87             
 23 Sosa Miranda, Cesar    17 ESWIM             1:03.02             
 24 Somov, Alex            16 BTSC              1:03.26             
 25 Stoyan, John           17 TSC               1:03.29             
 25 Poon, Julian           16 MSSAC             1:03.29             
 27 Black, Josh            16 NYAC              1:03.35             
 28 Babits, Matthew        17 MSSAC             1:03.37             
 29 Park, Austin           15 MSSAC             1:03.47             
 30 Topping, Jasen         17 GHAC              1:03.59             
 31 Bailey, Michael        15 NYAC              1:03.83             
 32 Antonen, Eric M        15 TSC               1:03.91             
 33 Budau, Andrew          17 NEOR              1:04.19             
 34 Collier, Joe           15 BTSC              1:04.22             
 35 Steele, James          16 GMAC              1:04.23             
 36 Hull, Aidan            15 TSC               1:04.36             
 37 Stehle, Jarod          16 BTSC              1:04.37             
 38 Jones, Ryland          16 TSC               1:04.42             
 39 Griffith, Sam          15 NYAC              1:04.55             
 40 Beals, Connor          17 COBRA             1:04.59             
 41 Wright, Erik           15 TSC               1:04.65             
 42 Giric, Norbert         18 ESWIM             1:04.73             
 43 Whitby, Manning        15 TSC               1:04.96             
 44 Richardson, Keenan J   17 Ducks             1:05.01             
 45 Dey, Dittam            17 TSC               1:05.10             
 46 Harrison, Ethan        17 AAC               1:05.12             
 47 Harris, Logan          15 TSC               1:05.25             
 48 McLelland, Christophe  17 Ducks             1:05.33             
 49 Kennedy, Julian        15 NYAC              1:05.40             
 50 Bagnell, Kevin M       16 GHAC              1:05.54             
 51 Tannir, Nader          16 PICK              1:05.61             
 52 Kopinski, Riley        17 NEOR              1:05.66             
 53 Boyd, Thomas           15 NEOR              1:05.97             
 54 Malesich, Aidan        15 PICK              1:06.04             
 55 Murray, Jamie          16 PICK              1:06.05             
 56 Van Riet Paap, Owen    15 GMAC              1:06.20             
 57 Commons, Conor         17 LSC               1:06.31             
 58 Olson, Tyler           17 PICK              1:06.55             
 59 Joy Jelicic, Nik       17 TSC               1:06.70             
 60 La, David              17 MAC               1:06.80             
 61 Jakmara, Hadi          16 Crest Swimming    1:07.13             
 62 Rezk, Omar             16 NYAC              1:07.17             
 63 Brajuka, Matthew       15 ESWIM             1:07.32             
 64 Azizi, Parsa           16 NYAC              1:07.33             
 65 Martin, Matthew        15 NYAC              1:07.34             
 66 Stipo, Marco           16 NYAC              1:07.36             
 67 Seccareccia, Alec J    16 SSAT              1:07.42             
 68 Garcia, Patrick        19 NYAC              1:07.94             
 69 Baker, Justin          15 NYAC              1:07.99             
 70 Hussain, Abdullah E    16 COBRA             1:08.26             
 71 Saarloos, Art          15 MSSAC             1:08.40             
 72 Offenbacher, Matthew   15 MAC               1:08.64             
 73 Sosa Miranda, Fabian   16 ESWIM             1:08.89             
 74 Ho, Robert             15 COBRA             1:09.16             
 75 Molella, Jacob         15 COBRA             1:09.23             
 76 Hart, Rowan            15 BTSC              1:09.38             
 77 Potma, Jesse W         16 WAC               1:09.41             
 77 Ting, Ethan            16 MAC               1:09.41             
 79 Adamson, Zachary M     16 Bolts             1:10.08             
 80 Rotsaert-Smith, Ethan  15 GHAC              1:10.26             
 81 Luo, Gabriel           15 NYAC              1:10.36             
 82 Konrad, Jaxon          15 GMAC              1:10.53             
 83 Berger, Liam           15 COBRA             1:10.98             
 84 Medeiros, Amadeus      15 ESWIM             1:11.02             
 85 Bonus, Vincent         15 MAC               1:11.79             
 86 Almeida, Rafael        15 Pointe-Claire Sw  1:11.83             
 87 Zhang, Osborn          17 MSSAC             1:12.19             
 88 Vragovic, Joseph       16 PICK              1:12.43             
 89 Tapp, Brandon          15 PICK              1:12.57             
 90 Geoffroy, Mathieu      15 Pointe-Claire Sw  1:12.71             
 91 Eley, Andrew           15 BTSC              1:13.63             
 92 Earley, Daniel         15 PICK              1:14.74             
 93 Deveau, Gregor         15 Pointe-Claire Sw  1:16.98             
 94 Cheung, Edward         15 MAC               1:17.77             
 -- Barone, Adam           15 COBRA                 DQ              
 -- Adams, Austin R        16 SR                    DQ              
 -- Potma, James R         17 WAC                   DQ              
 -- Jones George, Bryce    17 NYAC                  NS              
 -- Walker, Connor         16 MAC                   NS              
 -- McWilliams, Carter     17 Ducks                 NS              
 -- Sarenac, Marko         17 TSC                   NS              
 -- Mojar, Stephen         17 MSSAC                 NS              
 -- Reardon, Daniel        19 Gryphons              NS              
 -- Markos, Daniel         16 MAC                   NS              
 -- Rozo, Rafael Rodrigo   18 Gryphons              NS              
 -- Norval, Connor W       17 MAC                   NS              
 -- Mircevski, Dejan       15 PICK                  NS              
 -- Roy, Liam              15 Pointe-Claire Sw      NS              
 -- Kay, Philip            17 NYAC                  NS              
 -- Atkinson, Joseph       18 NYAC                  NS              
 -- Pang, Bill Y           16 MSSAC                 NS              
 -- Gibson, Curtis         17 ROC                   NS              
 
                 Combined Team Scores - Through Event 10                 
 
  1. Etobicoke Swimming                657   2. Club Warriors                   576.5
  3. Markham Aquatic Club              481   4. North York Aquatic Club           447
  5. Windsor Aquatic Club              417   6. Guelph Marlin Aq Club             375
  7. Mississauga Swimming            316.5   8. Toronto Swim Club                 279
  9. Pointe-Claire Swim Club           237  10. Golden Horseshoe Aquatic Club   235.5
 11. Barrie Trojan Swim Club           235  12. North Eastern Swimming            178
 13. Ajax Aquatic Club                 173  14. Vancouver Pacific Swim Club       154
 15. Crescent Town Swim Club           134  16. Cobra Swim Club                   129
 17. Sault Surge Aquatic Team          108  18. Chatham Y Pool Sharks             104
 19. Vaughan Aquatic Club              100  20. Ducks Swimming                     87
 21. Northumberland Aquatic Club        83  22. Lakeshore Swim Club                82
 23. Garden City Aquatic Club         79.5  24. Thunder Bay Thunderbolts           70
 25. University of Guelph               68  26. Oakville Aquatic Club              67
 27. Pickering Swim Club                65  28. Sarnia Rapids                      56
 29. Cornwall Sea Lions                 53  30. Swimming Dragons                   43
 31. Lindsay Lightningbolts SC          27