City of Markham Pan Am Centre - Site License           1/15/2017 - 5:35 PM
   MAC Winter  Invitational January 12-15,2017 - 1/12/2017 to 1/15/2017    
 
 Event 6  Boys 13 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Burton, Russell        13 GMAC              1:13.80    1:11.88   20  
                 33.76      1:11.88 (38.12)
  2 MacPherson, Gregor     13 CSL               1:17.34    1:16.28   19  
                 35.55      1:16.28 (40.73)
  3 Redding, Michael       13 Club Warriors     1:25.29    1:21.73   18  
                 37.90      1:21.73 (43.83)
  4 Kan, Alex              13 MAC               1:24.93    1:21.94   17  
                 38.98      1:21.94 (42.96)
  5 Jensen, Alexander      13 GMAC              1:21.95    1:21.96   16  
                 39.41      1:21.96 (42.55)
  6 Paraninfo, Andrew      13 MSSAC             1:22.28    1:22.88   15  
                 38.49      1:22.88 (44.39)
  7 wen, William           13 Rhsd              1:25.51    1:24.62   14  
                 39.06      1:24.62 (45.56)
  8 Boden, Alex R          13 GHAC              1:26.81    1:25.75   13  
                 40.18      1:25.75 (45.57)
  9 Bracho, Quitze         13 Club Warriors     1:26.31    1:26.68   12  
                 42.22      1:26.68 (44.46)
 10 Chow Ivanovic, Cheste  13 Rhsd              1:27.43    1:27.97   11  
                 40.61      1:27.97 (47.36)
 
                            === B - Final ===                            
 
 11 Prokosch, Jake         13 Crest Swimming    1:28.43    1:24.35   10  
                 39.39      1:24.35 (44.96)
 12 Feng, Kevin            13 MAC               1:27.57    1:25.94    9  
                 40.08      1:25.94 (45.86)
 13 Chan, Ethan            13 MAC               1:28.33    1:27.10    8  
                 41.26      1:27.10 (45.84)
 14 Davis, Kael            13 Crest Swimming    1:30.05    1:30.10    7  
                 43.79      1:30.10 (46.31)
 15 Zhao, Louie            13 MAC               1:30.92    1:31.10    6  
                 43.72      1:31.10 (47.38)
 16 McPhedran, Liam C      13 WAC               1:28.99    1:31.55    5  
                 42.65      1:31.55 (48.90)
 17 Lee, Ryan              13 MAC               1:33.86    1:31.82    4  
                 43.68      1:31.82 (48.14)
 18 Racic, Jacob           13 MAC               1:31.14    1:33.80    3  
                 44.93      1:33.80 (48.87)
 -- Gunn, Anthony          13 GMAC              1:28.49         DQ  
                 41.68           DQ (45.04)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 -- Kuzak, Zachary         13 Pointe-Claire Sw      NS              
 
 Event 6  Boys 14 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Milanovich, Alexander  14 ESWIM             1:07.68    1:09.01   20  
                 31.98      1:09.01 (37.03)
  2 Park, Fergus           14 Club Warriors     1:12.52    1:11.63   19  
                 33.31      1:11.63 (38.32)
  3 Goh, Joel              14 VPSC              1:13.14    1:12.98   18  
                 33.64      1:12.98 (39.34)
  4 liu, Bangjie           14 Rhsd              1:16.74    1:15.60   17  
                 34.72      1:15.60 (40.88)
  5 Wheatcroft, Thomas     14 TSC               1:16.18    1:16.31   16  
                 36.01      1:16.31 (40.30)
  6 Stever, Aidan          14 NORAC             1:15.95    1:16.37   15  
                 36.23      1:16.37 (40.14)
  7 Fera, Ben              14 PICK              1:16.56    1:16.80   14  
                 35.62      1:16.80 (41.18)
  8 Fitzpatrick, Trevor    14 COBRA             1:15.48    1:16.90   13  
                 35.82      1:16.90 (41.08)
  9 Paz, Andres            14 Club Warriors     1:15.73    1:17.57   12  
                 36.34      1:17.57 (41.23)
 10 Schwab, Alexander A    14 Crest Swimming    1:16.84    1:18.54   11  
                 36.90      1:18.54 (41.64)
 
                            === B - Final ===                            
 
 11 Tang, Nicholas         14 GCAC-ON           1:16.98    1:15.44   10  
                 35.11      1:15.44 (40.33)
 12 Jong, Ethan            14 MAC               1:16.96    1:15.50    9  
                 36.15      1:15.50 (39.35)
 13 Poulos, George         14 ESWIM             1:18.24    1:16.96    8  
                 36.06      1:16.96 (40.90)
 14 Langman, Kelton        14 Club Warriors     1:18.00    1:17.67    7  
                 37.80      1:17.67 (39.87)
 15 Liu, Raymond           14 MAC               1:20.51    1:18.32    6  
                 37.14      1:18.32 (41.18)
 16 Omielan, Eric          14 Pointe-Claire Sw  1:19.64    1:18.37    5  
                 36.77      1:18.37 (41.60)
 17 Celsi, Damian          14 TSC               1:19.05    1:18.86    4  
                 37.38      1:18.86 (41.48)
 18 Kus, Patrick           14 ESWIM             1:20.73    1:18.96    3  
                 36.50      1:18.96 (42.46)
 19 Baena, Liam            14 GMAC              1:20.03    1:19.65    2  
                 37.19      1:19.65 (42.46)
 20 Roy, Tyler             14 Pointe-Claire Sw  1:20.84    1:23.14    1  
                 39.70      1:23.14 (43.44)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 21 Kwong, Matthew         14 WAC               1:21.22             
 22 Dollinger, Ryan        14 Pointe-Claire Sw  1:21.25             
 23 Baker, Trenton         14 WAC               1:21.49             
 24 Brown, Eric            14 Pointe-Claire Sw  1:22.03             
 25 Pollock, Mathieu       14 Pointe-Claire Sw  1:22.22             
 26 Janvier, Hugo          14 Pointe-Claire Sw  1:23.16             
 27 Serre, Jack            14 BTSC              1:25.85             
 28 Lavchev, Neno          14 Pointe-Claire Sw  1:26.32             
 29 Tran, Logan            14 MAC               1:26.60             
 30 Verrier, Micah         14 GCAC-ON           1:29.09             
 31 Loong, Jacob           14 MAC               1:29.54             
 -- ho, Justin             14 Rhsd                  NS              
 -- Manorath, Kayden       14 MAC                   NS              
 -- Kay, Evan              14 NYAC                  NS              
 -- Chester, William       14 MAC                   NS              
 -- Acharya, Krish         14 GHAC                  NS              
 
 Event 6  Boys 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Telford, Ryan          18 AAC               1:07.35    1:05.82   20  
                 30.69      1:05.82 (35.13)
  2 Gu, Jake               16 MAC               1:08.00    1:07.10   19  
                 31.50      1:07.10 (35.60)
  3 Ji, Eric               16 MAC               1:09.17    1:08.54   18  
                 31.94      1:08.54 (36.60)
  4 Lashley, Tariq         18 ESWIM             1:09.89    1:09.46   17  
                 33.71      1:09.46 (35.75)
  5 Lychy, Thomas          17 NYAC              1:09.16    1:09.49   16  
                 33.43      1:09.49 (36.06)
  6 Rogozynski, Noah       16 COBRA             1:10.63    1:10.11   15  
                 32.69      1:10.11 (37.42)
  7 Hart, Rowan            15 BTSC              1:09.79    1:10.29   14  
                 33.27      1:10.29 (37.02)
  8 Korstanje, Anthonie    17 GCAC-ON           1:11.36    1:10.38   12.5
                 33.08      1:10.38 (37.30)
  8 Zhang, Osborn          17 MSSAC             1:10.89    1:10.38   12.5
                 33.09      1:10.38 (37.29)
 10 Luo, Gabriel           15 NYAC              1:11.83    1:11.46   11  
                 33.61      1:11.46 (37.85)
 
                            === B - Final ===                            
 
 11 Jensen, Ryan           17 GMAC              1:12.62    1:11.19   10  
                 33.38      1:11.19 (37.81)
 12 Savelyev, Pavel        15 ESWIM             1:11.91    1:11.81    9  
                 33.57      1:11.81 (38.24)
 13 Yang, Ray              16 ESWIM             1:11.96    1:12.00    8  
                 34.02      1:12.00 (37.98)
 14 Giric, Norbert         18 ESWIM             1:12.75    1:12.70    7  
                 34.47      1:12.70 (38.23)
 15 Steele, James          16 GMAC              1:12.75    1:13.94    6  
                 34.54      1:13.94 (39.40)
 16 Machell, Nicolas J     15 Ducks             1:13.44    1:14.09    5  
                 35.08      1:14.09 (39.01)
 17 Deni, Joseph           16 NEOR              1:13.55    1:14.24    4  
                 35.00      1:14.24 (39.24)
 18 Garcia, Patrick        19 NYAC              1:13.08    1:15.21    3  
                 35.34      1:15.21 (39.87)
 19 Wright, Erik           15 TSC               1:12.48    1:15.86    2  
                 34.98      1:15.86 (40.88)
 20 McCole, James          17 Crest Swimming    1:13.97    1:17.43    1  
                 36.48      1:17.43 (40.95)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  5 Ju, Prisco             18 Gryphons          1:09.42             
 21 Stoyan, John           17 TSC               1:13.85             
 23 Bird, Josh             16 MSSAC             1:14.21             
 24 Budau, Andrew          17 NEOR              1:14.49             
 25 Joy Jelicic, Nik       17 TSC               1:14.67             
 26 Hussain, Abdullah E    16 COBRA             1:15.36             
 27 Bailey, Michael        15 NYAC              1:15.59             
 28 Nyhof, Bar             15 COBRA             1:15.72             
 29 Richardson, Keenan J   17 Ducks             1:15.75             
 30 Stokes, Richie         16 ESWIM             1:15.83             
 31 Earley, Daniel         15 PICK              1:15.87             
 32 Rotsaert-Smith, Ethan  15 GHAC              1:16.06             
 33 La, David              17 MAC               1:16.08             
 34 Mojar, Stephen         17 MSSAC             1:16.51             
 35 Cieplik, Kasper        15 Pointe-Claire Sw  1:16.56             
 36 Loewen, Riley          15 ESWIM             1:16.87             
 37 Saarloos, Art          15 MSSAC             1:17.68             
 38 Walker, Aidan          15 MAC               1:17.86             
 39 Dean, Connor           17 MSSAC             1:17.90             
 40 Bonus, Vincent         15 MAC               1:18.24             
 41 Konrad, Jaxon          15 GMAC              1:18.57             
 42 Black, Josh            16 NYAC              1:18.62             
 43 Watson, Justin         15 NEOR              1:18.64             
 44 Day, Noah              15 GHAC              1:18.95             
 45 Potvin, Harrison       18 Gryphons          1:19.11             
 46 Stipo, Marco           16 NYAC              1:19.26             
 47 Urdanivia, Mathias     15 NYAC              1:19.30             
 48 Barone, Adam           15 COBRA             1:19.37             
 49 La, Richard            15 MAC               1:19.66             
 50 Stehle, Jarod          16 BTSC              1:20.40             
 51 Lau, Kyle              16 MAC               1:20.61             
 52 Medeiros, Amadeus      15 ESWIM             1:20.72             
 53 Deveau, Gregor         15 Pointe-Claire Sw  1:20.94             
 54 Sosa Miranda, Fabian   16 ESWIM             1:20.99             
 55 Boscariol, Ethan       16 MAC               1:21.04             
 56 Starkell, Steven       17 MSSAC             1:21.75             
 57 Ting, Ethan            16 MAC               1:22.31             
 58 Tapp, Brandon          15 PICK              1:22.45             
 59 Geoffroy, Mathieu      15 Pointe-Claire Sw  1:22.71             
 60 Inouye, Ethan          16 GHAC              1:22.79             
 61 Molano, Sebastian      17 MAC               1:22.81             
 62 Berger, Liam           15 COBRA             1:23.48             
 63 Bayley, Adam H         15 Crest Swimming    1:25.07             
 64 Vragovic, Joseph       16 PICK              1:25.28             
 65 Jakmara, Hadi          16 Crest Swimming    1:25.58             
 66 Reimer, Sebastian      15 GMAC              1:29.13             
 -- Daley, Ethan           15 NYAC                  DQ              
 -- Topping, Jasen         17 GHAC                  DQ              
 -- Reardon, Daniel        19 Gryphons              NS              
 -- Kay, Philip            17 NYAC                  NS              
 -- Rothery, Jacob         17 TSC                   NS              
 -- Tian, Todd R           16 MAC                   NS              
 -- Sarenac, Marko         17 TSC                   NS              
 -- Brown, Taila           16 NYAC                  NS              
 -- Vasila, Andrew         17 NYAC                  NS              
 -- Rotsaert-Smith, Gavin  18 GHAC                  NS              
 
                 Combined Team Scores - Through Event 6                  
 
  1. Etobicoke Swimming                449   2. Club Warriors                     372
  3. Markham Aquatic Club              351   4. North York Aquatic Club           287
  5. Guelph Marlin Aq Club             266   6. Mississauga Swimming            229.5
  7. Windsor Aquatic Club              147   8. Barrie Trojan Swim Club           129
  9. Pointe-Claire Swim Club           128  10. North Eastern Swimming            107
 11. Vaughan Aquatic Club              100  12. Crescent Town Swim Club            98
 13. Toronto Swim Club                  96  14. Ajax Aquatic Club                  95
 14. Vancouver Pacific Swim Club        95  16. Golden Horseshoe Aquatic Club      78
 17. Cobra Swim Club                    68  18. Oakville Aquatic Club              67
 19. Northumberland Aquatic Club        66  20. University of Guelph               49
 21. Lakeshore Swim Club                47  22. Thunder Bay Thunderbolts           45
 23. Chatham Y Pool Sharks              44  24. Swimming Dragons                   43
 25. Ducks Swimming                     41  26. Sault Surge Aquatic Team           38
 27. Pickering Swim Club                36  28. Garden City Aquatic Club         34.5
 29. Sarnia Rapids                      27  29. Lindsay Lightningbolts SC          27
 31. Cornwall Sea Lions                 19